Stylowa kamienica Konstadta, perła architektury, znów zachwyca

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Stylowa kamienica Konstadta, perła architektury, znów zachwyca

Wiesław Pierzchała

Jak feniks z popiołu odradza się słynna kamienica Hermanna Konstadta. Jeszcze niedawno z powodu katastrofy w klatce schodowej była ona zamknięta. Dziś ma nie tylko nowe schody i dach, lecz także elewację frontową, dzięki czemu możemy ujrzeć i docenić jej niezwykłą urodę.

Jest to jeden z najpiękniejszych i najefektowniejszych zabytków w mieście, nic więc dziwnego, że nazywany jest pałacem. Stoi przy Piotrkowskiej 53 i jest ozdobą tej ulicy. Do tej pory był zaniedbany i zapyziały. Doszło nawet do tego, że w środku zawaliły się schody. Te, które ocalały, trzeba było podeprzeć stemplami. Na zewnątrz zaś zaczęły odpadać gzymsy i inne dekoracje.

Kim był Herman Konstandt? Kto zaprojektował jego pałac przy Piotrkowskiej 53? A także dlaczego jest on uważany za kedem z najefektowniejszych zabytków w  mieście? 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.