Świąd skóry, łzawienie oczu, katar, a nawet kaszel może być objawem alergii [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Prywatne
Agata Flak

Świąd skóry, łzawienie oczu, katar, a nawet kaszel może być objawem alergii [ROZMOWA]

Agata Flak

Rozmowa z lek. med. Ireną Kędzierską, specjalistą pediatrii, pulmonologii i alergologii w poradni Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Na czym polega alergia? Co to znaczy w praktyce mieć alergię?

Alergia jest to zwiększona wrażliwość na alergeny, które znajdują się w powietrzu lub pokarmach. W niektórych sytuacjach nasz organizm reaguje nadmiernie, broniąc się przed czynnikami, z którymi mamy kontakt z powietrza, poprzez skórę lub przewód pokarmowy. Niestety alergia, atopia polega na tym, że ta odpowiedź organizmu jest nadmierna i zamiast obronić nas przed tymi czynnikami, wywołuje chorobę. U osób nieuczulonych czynniki te mogą powodować drażnienie błony śluzowej nosa, gardła oraz objawiać się w postaci podrażnień skóry. U osób alergicznych czynniki te wywołują zwiększoną odpowiedź organizmu w postaci: zatkania nosa, świądu oczu lub skóry, czy nawet niedyspozycji ze strony przewodu pokarmowego, obrzęku gardła, kaszlu i duszności.

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Najczęstsze zauważalne objawy przy uczuleniu na pyłki powietrznopochodne, czyli te które pojawiają się na wiosnę to objawy z narządów, które mają styczność z powietrzem. Zazwyczaj są to oczy (spojówki), śluzówki nosa i gardła bo wdychamy je z powietrzem oraz świąd skóry. Są to również reakcje ze strony gardła, krtani i oskrzeli. Zazwyczaj jest to kaszel. Z większych uczuleń będą to objawy astmatyczne. Wszystko jednak zależy od odporności organizmu, stopnia uczulenia oraz od tego czy jest to alergia genetycznie uwarunkowana czy nabyta. Ważne jest również to, czy alergia spowodowana jest dużym narażeniem na czynniki wziewne, spowodowane np. pracą zawodową, spożywanymi pokarmami, czy raczej jest to reakcja nakładająca się, tzw. krzyżowa, czyli taka która spowodowana jest czynnikami wdychanymi z powietrza i spożywanymi w pokarmach. Takie reakcje są najgroźniejsze i mogą skończyć się obrzękiem krtani, obrzękiem naczynioworuchowym Quinckego i dusznością.

W dalszej części przeczytasz:

 • Jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczona alergia?
 • Na alergię cierpi coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje?
Pozostało jeszcze 29% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.