Mariusz Gadomski

Świetlisty wąż na niebie. Cud ocalenia czy rakiety?

Tłum obserwujący świetlisty cud. W XVII w. ludzie byli przesądni i nietrudno było im uwierzyć w niezwykłe zjawiska Fot. Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN Tłum obserwujący świetlisty cud. W XVII w. ludzie byli przesądni i nietrudno było im uwierzyć w niezwykłe zjawiska
Mariusz Gadomski

Na niebie ukazała się niezwykła jasność, która przybierała kształty ziejącego ogniem węża, wystrzelonych z łuku strzał i miecza z krzyżem. Blask był tak silny, że można było czytać.

Świetlne zjawisko zostało uznane jako cud relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który spowodował zawrócenie wojsk Bohdana Chmielnickiego spod Lublina w czasie wojny polsko-kozackiej w 1648 r. Najprawdopodobniej jednak Bóg nie miał z tym nic wspólnego. Przyczyna mogła być najzupełniej racjonalna.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mariusz Gadomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.