Halina Gajda-Noga

Szalowski kościół pod aniołami wpisany na prestiżową listę zabytków

Wpisanie na listę wymaga spełnienia wielu warunków. Potrzebne są opinie specjalistów Fot. Halina Gajda Wpisanie na listę wymaga spełnienia wielu warunków. Potrzebne są opinie specjalistów
Halina Gajda-Noga

Prezydent RP Andrzej Duda nadał świątyni w Szalowej miano tytułu Pomnika Historii. Kościołem opiekują się wszyscy parafianie. To dzięki ich wsparciu i pracy zabytek pięknieje.

Drewniany kościółek w Szalowej został kilka dni temu wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Jest tam jako jedyny z Gorlickiego, a nawet więcej - jedyny w diecezji tarnowskiej!

Gdy rozmawiamy o nominacji świątyni, proboszcz, ks. Mieczysław Górski, nawet nie próbuje ukryć radości i swego rodzaju dumy.

- Cieszę się, bo to sukces całej naszej szalowskiej społeczności, która od lat, bardzo mocno skupiona jest wokół świątyni. Sam proboszcz, bez tych wszystkich ludzi, niewiele by mógł - podkreśla. - Wszyscy pracują nawet po kilka dniówek w roku, przy robotach remontowych i porządkowych.

Surowe kryteria, droga przez instytucje

Dzienny plan zajęć proboszcza, ks. Mieczysława, jest dosyć szczelnie wypełniony. Na telefoniczną rozmowę o nominacji umawiamy się na późne popołudnie. W zasadzie wieczór.

W dalszej części tekstu dowiesz się, jaką funkcję pełniły stawy położone przy świątyniach oraz jak wyglądała droga kościoła do wpisania na prestiżową listę. 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Halina Gajda-Noga

Moja praca to przede wszystkim ludzie. Z małych społeczności, wiosek z dala od centrum powiatu, jeszcze dalej od wielkich miast. Ich kłopoty, troski, radości – dla jednych banalne, dla nich o wielkiej wadze. Czasem jest to dziura w drodze, innym razem choroba albo po prostu wnuk, który wygrał olimpiadę. W każdej sytuacji staram się być blisko nich.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.