Szczątki Lubomirskich lub Ligęzów spoczywają pod posadzką rzeszowskiej bazyliki?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Agata Flak

Szczątki Lubomirskich lub Ligęzów spoczywają pod posadzką rzeszowskiej bazyliki?

Agata Flak

Sensacyjne odkrycie w bazylice ojców Bernardynów w Rzeszowie. Podczas wymiany posadzki w głównej nawie świątyni natrafiono na wejścia do dwóch krypt. Pochowani tam zmarli to być może znane postacie historyczne.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie prowadzone są prace remontowo-konserwatorskie. Przy okazji wymiany posadzki archeolodzy natrafili na pozostałości cmentarza, który w tym miejscu funkcjonował przed budową obecnego kościoła, czyli przed początkiem XVII wieku.

- Z zapisów historycznych wiemy, że w miejscu, w którym obecnie znajduje się bazylika, wcześniej znajdowała się kapliczka, a później drewniany kościółek z przykościelnym cmentarzem - mówi Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. - Po jego zburzeniu wybudowano bazylikę, której powierzchnia przykryła część przykościelnego cmentarza.

Cenne znaleziska

W odkrytych jamach grobowych archeolodzy natrafili na wiele interesujących zabytków, między innymi fragmenty ceramiki, gwoździ, monet oraz kości.

- Udało nam się odkryć spore ilości ceramiki nowożytnej polewanej zieloną lub brązową farbą. Odkryliśmy także kilka monet, ale dopiero po ich oczyszczeniu będziemy mogli powiedzieć coś więcej - mówi Paweł Koceńda, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Mamy także drobne przedmioty związane z liturgią, np. krzyżyk, paciorek kościany, który mógł być częścią różańca, a także sporo innych przedmiotów związanych z pochówkami czy z wyposażeniem, jakie wcześniej trafiało do grobów.

Bardziej sensacyjne odkrycia przyniosło odsłonięcie wejść do dwóch krypt.

W dalszej części przeczytasz:

  • co archeolodzy odkryli w większej krypcie bazyliki
  • co świadczy o tym, że w krypcie pochowano osoby wysoko postawione
  • jak doszło do odkrycia drugiej krypty
  • co odkryli archeolodzy podczas prac na ul. Kosciuszki
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.