Szczecin: Trafostacja Sztuki w okresie bezkrólewia

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Szczecin: Trafostacja Sztuki w okresie bezkrólewia

Małgorzata Klimczak

Trafostacją Sztuki do czasu wyłonienia dyrektora w konkursie będzie rządzić urzędniczka. Nie wiadomo, kiedy zostanie wyłoniony nowy dyrektor

Od 2 stycznia 2017 r. pełniącą obowiązki dyrektora Trafostacji Sztuki w Szczecinie jest Anna Strzelczak - dotychczasowy kierownik referatu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.

- Praca p.o. dyrektora będzie polegała na przygotowaniu instytucji do przejęcia jej przez wyłonionego w konkursie dyrektora oraz zapewnieniu na ten czas właściwego i nieprzerwanego funkcjonowania zarówno w aspekcie organizacyjnym, finansowym, jak i programowym (kontynuowanie i realizacja zaplanowanych wydarzeń kulturalnych w kalendarzu Trafostacji) - informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta.

Od kilku miesięcy w Trafostacji źle się dzieje.

Poprzedni zarządca, Baltic Contemporary, skończył pracę w Trafostacji 31 grudnia 2016. W międzyczasie miał zostać nominowany nowy dyrektor, ale pierwszy konkurs go nie wyłonił. Pod koniec ubiegłego roku został ogłoszony drugi konkurs, ale zanim poznamy nazwisko nowego dyrektora i zanim obejmie on swoje obowiązki, dla Trafostacji będzie to czas stracony, bo trudno oczekiwać, że przez najbliższe dwa miesiące powstanie jakiś plan artystyczny dotyczący działalności tej instytucji.

Komisja ds. kultury rady miasta wysłała dwa pisma do prezydenta w sprawie Trafostacji Sztuki. Jeden dotyczy sposobu przeprowadzenia pierwszego konkursu na dyrektora, a drugi to wniosek, żeby w komisji konkursowej było więcej ludzi związanych z kulturą i jeden członek komisji ds. kultury, przynajmniej jako głos doradczy.

- Problemy Trafostacji to efekt nierozstrzygniętego konkursu - mówi Rafał Niburski, przewodniczący komisji ds. kultury. - Powstaje pytanie, czy urzędniczka pełniąca obowiązki dyrektora ma kompetencje, żeby prowadzić placówkę kulturalną. Mam wiele wątpliwości. Jeżeli konkurs nie został rozstrzygnięty, to może lepiej było powierzyć obowiązki dyrektora któremuś z pracowników Trafostacji, który się na tym zna. Trafostacja straci kilka miesięcy, a przecież to jest instytucja, która ma być dla ludzi.

Przesłuchania kandydatów na dyrektora TRAFO będą 31 stycznia 2017.

- Skład komisji zostanie wypracowany w ciągu najbliższych tygodni - informuje Sylwia Cyza-Słomska.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.