Katarzyna Gajdosz-Krzak

Szkoła Podstawowa w Piątkowej. Na starociach uczą się historii

W minimuzeum jest nawet kącik prasowy, gdzie można poczytać gazety ubiegłego wieku. To, co znalazło się na ekspozycji, to zaledwie część zbiorów, jakie Fot. Katarzyna Gajdosz-Krzak W minimuzeum jest nawet kącik prasowy, gdzie można poczytać gazety ubiegłego wieku. To, co znalazło się na ekspozycji, to zaledwie część zbiorów, jakie zgromadziła Beata Łęczycka
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Suknia ślubna uszyta po wojnie z płótna spadochronu to jeden z eksponatów w szkolnym muzeum. Uczniowie w domach swoich pradziadków znaleźli perełki, które teraz zdobią korytarz podstawówki.

Beata Łęczycka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Piątkowej w gminie Chełmiec, przez lata zbierała pamiątki regionalne i gromadziła w sali lekcyjnej. Z czasem w pracowni ledwie się mogły zmieścić ławki dla uczniów. Marzeniem historyczki było znaleźć dla eksponatów właściwe miejsce, by móc pokazać minione czasy innym. Niestety choroba pokrzyżowała plany. Beata Łęczycka odeszła przedwcześnie. Zmarła rok temu. Ale jej dzieło kontynuowali przyjaciele ze szkoły.

Piątka murowana

- Mogłabym dziś fruwać, tak się cieszę, że udało się choć w części spełnić marzenie Beaty - mówiła podczas otwarcia Minimuzeum Regionalnego „Z domu naszych Pradziadków” w SP w Piątkowej Anna Potyrała, nauczycielka plastyki.

Sławomir Stanek, wicedyrektor szkoły, wspomina, że Beata Łęczycka była wymagającą nauczycielką i trudno było uczniom dostać u niej piątkę z odpowiedzi.

W dalszej części tekstu dowiesz się jakie były najciekawsze przedmioty przyniesione przez uczniów oraz jakie historie się z nimi wiążą. 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.