Szkoły dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz

Szkoły dla pielgrzymów

Aleksander Gąciarz

Wydarzenie. Trwają przygotowania do przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży. W powiatach proszowickim i miechowskim liczba gości wyniesie kilkanaście tysięcy.

W dekanacie miechowskim spodziewanych jest 3,5 tysiąca pielgrzymów. Ci, dla których zabraknie miejsc w domach prywatnych, mogą liczyć na nocleg w obiektach użyteczności publicznej.

Jak informował niedawno komendant powiatowy PSP w Miechowie Grzegorz Kosiński, już przeprowadzono kontrole w 24 obiektach. Są to głównie szkoły. - Będą skontrolowane jeszcze m. in. Wszystkie dworce, główniejsze stacje kolejowe oraz stacje paliw przy krajowej „siódemce”. Na razie strona kościelna nie przekazała nam dodatkowych informacji, jednak jesteśmy w stałym kontakcie. Wykonujemy też inne, rutynowe działania, jakie powinno się podejmować podczas przygotowań do tak ważnego wydarzenia - mówił.

Autor: Joanna Urbaniec

Koordynatorem ŚDM z ramienia parafii miechowskiej jest ks. Robert Woszczycki. Parafialne Biuro ŚDM otwarte jest w środy w Domu Parafialnym w godz. 19 -20.

Kontrole obiektów wytypowanych jako potencjalne miejsca noclegowe, prowadzą na swoim terenie również strażacy z Proszowic, które znalazły się w tzw. IV strefie zakwaterowania. W tej chwili wygląda na to, że pielgrzymi będą mogli liczyć przede wszystkim na noclegi w szkołach. Inne obiekty często nie spełniają podstawowych wymogów. Większość strażnic OSP nie posiada pozwoleń na użytkowanie, a nawet jeżeli je ma, to ich właściciele nie potrafią tego udokumentować.

Weryfikacji nie przeszły pozytywnie również takie budynki jak Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach i Centrum Kultury i Wypoczynku. Zrezygnowano również z lokowania pielgrzymów w przedszkolu przy ul. Krakowskiej. Pozytywną opinię, choć z uwagami, strażacy wystawili natomiast hali sportowej.

Burmistrz Grzegorz Cichy nie ukrywa, że przyjęcie gości będzie sporym wyzwaniem, zwłaszcza, że ich liczba może być sporo wyższa niż początkowo zakładano. - Najpierw była mowa o 5,5 tysiąca osób. Teraz okazuje się, że mieszkańcy Krakowa nie są zbyt chętni na przyjęcie u siebie pielgrzymów i poszukuje się innych lokalizacji. W tej chwili mówi się o liczbie 8,7 tysiąca osób, które miałyby trafić na noclegi do dekanatu proszowickiego - mówi.

Kontrole od strony sanitarnej miejsc, w których będą przebywali pielgrzymi, zapowiadają również Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. - Jeszcze nie zostały rozpoczęte. Oczekujemy na wytyczne, których spodziewamy się w tym miesiącu - mówi Katarzyna Bandoła, kierująca PSSE w Proszowicach. Jak wyjaśnia, kontrole inspektorów sanitarnych będą dotyczyły m. in. obecności bakterii typu legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Kontrolerów należy się spodziewać również w lokalach gastronomicznych, w których będą się żywić pielgrzymi.

proszowicki@dziennik.krakow.pl

Aleksander Gąciarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.