Łukasz Winczura

Sztuka autorstwa byłego policjanta z Tarnowa z szansą na tytuł najlepszego spektaklu w kraju

W rolę zabójczyni wcieliła się w „Ikebanie” Matylda Baczyńska. Autor Marcin Skóra pracuje już nad kolejnymi scenariuszami Fot. topol W rolę zabójczyni wcieliła się w „Ikebanie” Matylda Baczyńska. Autor Marcin Skóra pracuje już nad kolejnymi scenariuszami
Łukasz Winczura

Monodram „Ikebana”, wystawiany w tarnowskim teatrze znalazł się w finale 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. O główną nagrodę rywalizuje z dwunastoma innymi spektaklami.

Prestiżowy konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Do tegorocznej edycji zgłoszono 136 spektakli. Oceniało je jury, w skład którego wchodzą m.in. Jacek Sieradzki, Jakub Papuczys, Agata Duda-Gracz czy Kamila Łapicka.

Finałowy etap konkursu zakończy się 20 czerwca. „Ikebana” staje w szranki z przedstawieniami, których autorami są Mariusz Szczygieł czy Magda Umer, a powstawały na scenach w Warszawie, Kielcach, Szczecinie czy Wałbrzychu.

Kanwą „Ikebany” jest historia tarnowskiej podwójnej morderczyni Elżbiety M. Autor monodramu, Marcin Skóra, pracując jako policjant pionu kryminalnego, prowadził śledztwa w każdej z tych spraw. Do swojego dzieła ma bardzo osobiste podejście.

Czytaj więcej: 

  • "Pisanie tej sztuki było dla mnie formą autoterapii". Dlaczego?
  • Komu dedykowany jest monodram „Ikebana”?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Winczura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.