Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sztuka naprawdę pomaga leczyć

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Paulina Piotrowska

Sztuka naprawdę pomaga leczyć

Paulina Piotrowska

Wykonanie modelu w 3D na ASP pozwala na znaczne skrócenia skomplikowanej operacji i daje pacjentowi większe szanse przeżycia.

Kiedy Paweł Ozga po raz pierwszy zobaczył tomografię głowy dwuletniego chłopczyka, wyszedł na papierosa. Wypalił dwa i wrócił do swojego laboratorium. Był luty 2015 roku. Spojrzał jeszcze raz i znów wyszedł.

- Ta czarna plama, na którą patrzysz, to miejsce po glejaku. Wypełniła się płynem mózgowo-rdzeniowym - mówi, pokazując na komputerze obraz czaszki chłopca. Zaledwie dwa tygodnie po narodzinach okazało się, że noworodek ma w głowie guza, którego lekarze postanowili usunąć.

Wycięto mu praktycznie całą prawą połowę mózgu. Gdy u Jerzego pojawił się kolejny glejak, jego tata zgłosił się do Pawła i poprosił go o stworzenie trójwymiarowego modelu mózgu syna do kolejnej operacji. Zgodził się, bo przecież właśnie tym od kilku lat się zajmuje.

Modele z proszku

Na biurku stoją dwa monitory. Pod klawiaturą leżą zapisane kartki papieru, po prawej jest notes, a przed nim atrament do pióra, po lewej słuchawki. Na stoliku obok stoi czajnik, kawa i śmietanka w proszku. Na prostopadłej ścianie wisi półka, a na niej kilka książek - wśród nich „Podstawy anatomii”. Dalej ustawione są drukarki: jedna mała i dwie duże, które kosztują po 100 tysięcy złotych: pierwsza wielkości jednodrzwiowej szafy, druga komody - to od niej wszystko się zaczęło.

Patrzyłem na tę tomografię głowy i płakałem. Pierwszej nocy nie spałem, siedziałem i rysowałem - wspomina Paweł

- Ojciec jednej z naszych studentek jest ortopedą. Poznaliśmy się, gdy szukałem lekarza dla siebie - wspomina Paweł. Powiedział mu wtedy: „Byłem niedawno w Stanach Zjednoczonych na konferencji medycznej i widziałem tam wydrukowane modele kości. Ty masz drukarkę 3D. Jesteś w stanie zrobić coś takiego?”.

Paweł miał nie tylko drukarkę, ale także wyobraźnię przestrzenną, bez której żadnego modelu nie udałoby się zaprojektować. I tak, po kilku tygodniach, powstała pierwsza kosteczka, druga, dziesiąta.

Czytaj więcej:

 • Do Pawła trafiają tylko przypadki, które mają wysoki stopień skomplikowania.
 • Dlaczego lekarze zdecydowali się przeciąć rdzeń kręgowy 13-latce?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.