Szukajcie skarbów w gminie

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Szukajcie skarbów w gminie

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Na terenie gminy Chojnice ukryte są skarby. Może nie są pokroju „złotego pociągu”, ale szukanie ich może być ciekawą przygodą i lekcją.

Projekt realizował Gminny Ośrodek Kultury, którego pracownikom chęci i pasji do organizacji takich ciekawych przedsięwzięć odmówić nie można. Teraz teoretycznie zakończył się kolejny bardzo ciekawy projekt - „Geocaching na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”. Ale tylko teoretycznie, bo teraz korzystać mogą wszyscy. A naprawdę warto.

- Na terenie gminy Chojnice w sześciu lokalizacjach schowanych jest 66 skarbów. Są one symboliczne i ukryte w specjalnych skrytkach. Przedmioty te dotyczą działań wojennych związanych z wojną z 1939 roku i z bitwą pod Krojantami oraz działalnością 18. Pułku Ułanów Pomorskich - mówi Krzysztof Syngierski z Gminnego Ośrodka Kultury.

Miejsca ukrytych przedmiotów nie są więc przypadkowe. Wybrano je m.in. po konsultacjach z zajmującym się historią regionu Andrzejem Lorbieckim.

- Punkty te są ściśle związane z przejściem wojsk niemieckich i polskich w 1939 roku. Są to realne miejsca. Aktualnie mamy 66 skrytek, ale chcemy by było ich więcej - mówi Andrzej Lorbiecki.

Skrytek z symbolicznymi skarbami oraz historycznymi opisami miejsc można szukać w okolicach Moszczenicy (gdzie była czata II szwadronu 18 Pułku Ułanów), Lichnów (punkt obserwacyjny dowódców ułanów i artylerii konnej), Pawłowa (miejsce podmiany niemieckich oddziałów), Racławek (punkt dowodzenia 18. Pułku Ułanów), Krojant (miejsce bitwy oraz pomnik).

Zadanie to połączyło tradycyjne lekcje historii z nowoczesnymi metodami, czyli w tym przypadku geocachingiem. Udział w projekcie brało 60 dzieci z sześciu miejscowości gminy. Projekt dofinansował kwotą 20 tys. zł Muzeum Historii Polski w ramach akcji „Patriotyzm jutra”.

Co zrobić, by zacząć szukać skarby? Wejść na stronę geocaching.com, wyszukać skrytki w okolicy, wprowadzić np. do telefonu współrzędne GPS i znaleźć skrytkę. Oczywiście nie zabieramy jej, tylko zostawiamy dla innych.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.