Szybka kolej nie może ominąć Bydgoszczy - bydgoski głos w konsultacjach CPK

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Szybka kolej nie może ominąć Bydgoszczy - bydgoski głos w konsultacjach CPK

Sławomir Bobbe

We wtorek minął termin przesyłania uwag w konsultacjach nad przebiegiem linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Bydgoski ratusz obawia się wykluczenia kolejowego.

W ramach konsultacji studium lokalizacyjnego Centralnego Portu Lotniczego bydgoski ratusz przedstawił uwagi dotyczące budowy szkieletu linii kolejowych dużych prędkości. - Propozycja budowy linii kolejowych w standardzie powyżej 200 km/h nie może pomijać Bydgoszczy - to główna przesłanka bydgoskich uwag do CPK.

- Studium lokalizacyjne Centralnego Portu Lotniczego przedstawia nie tylko bezpośrednie zadania związane ze skomunikowaniem portu z różnymi częściami kraju, ale również całościową koncepcję przebudowy krajowego systemu transportu kolejowego. Jednym z jej elementów jest wyznaczenie szkieletu linii dla systemu kolei dużych prędkości w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem koncepcja rządowej spółki zakłada budowę nowej linii o prędkości eksploatacyjnej co najmniej 250 km/h pomiędzy Włocławkiem i Grudziądzem i pomija Bydgoszcz w bezpośrednim połączeniu z CPK jak i Warszawą - zauważa bydgoski ratusz.

- Może to znacząco wpłynąć na obniżenie konkurencyjności Bydgoszczy (wykluczenie transportowe), w stosunku do innych aglomeracji – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.