Tadeusz Płatek: Kebaby kiedyś i dzisiaj

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polskapresse
Tadeusz Płatek

Tadeusz Płatek: Kebaby kiedyś i dzisiaj

Tadeusz Płatek

Kebab to jest nasza narodowa potrawa, podobnie jak zapiekanki i hot dogi. Kebab najpełniej zasługiwałby na miano produktu regionalnego, gdyby tylko nie był ponad. Ale przecież np. oscypki też można dziś kupić w całej Polsce, ich podróbki są wszędzie, no więc kryterium lokalności jest passe. Mimo tej samej receptury, (mówię o doner durum) każda kebabowa buda nosi swój wyznacznik gatunkowy. Są kebaby „pod” czymś, albo „u kogoś”, są pisane przez „b” lub przez „p”, są „polskie i niepolskie” nawet, co wnosi nutkę rasizmu, jako że dla niektórych „prawdziwych Polaków” turecki monopol na ich ulubioną potrawę jest nie do przełknięcia do dziś, na co są bandyckie dowody.

Każdy chyba przyzna, że piękne wspomnienia z młodości w jakiś sposób łączą się z tą potrawą, która świeżym powiewem korzennego mięsa była cudownym zaspokojeniem głodu po wielogodzinnych maratonach w mrocznych, krakowskich pubach.

Mówię tu o czasach sprzed epoki wina i innych wytwornych trunków, o epoce piwa jednej z trzech wytwórni, najczęściej z sokiem malinowym, epoce wiśniówki i wódki żołądkowej gorzkiej.

Obecny czas nie obszedł się z kebabami łaskawie, i one się mszczą. Dawniej świeże, skrawane na bieżąco, do których kolejki się ustawiały, których „głowy mięsne” były zwykle dwie , bo tak ich było trzeba, dzisiaj leżą na folii pod pionowym szpikulcem.

Kebab już nie jest artykułem pierwszej potrzeby - a coraz częściej opuszczonym skrawkiem zrogowaciałego mięsa, które za towarzyszy ma zwiędłe warzywa i przeróżne dodatki, których dawniej nie było, a które mają przypudrować jego smutną twarz.

Twarz kebaba.

Czytaj dalej!

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tadeusz Płatek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.