Tajemnica Medjugorie: zbiorowa halucynacja czy maryjny cud?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak

Tajemnica Medjugorie: zbiorowa halucynacja czy maryjny cud?

Tomasz Mateusiak

W najbliższą niedzielę w Medjugorie, maleńkiej wiosce położonej w południowej części Bośni i Hercegowiny, odbędzie się wielka uroczystość. Tysiące katolików z całego świata będą świętować 37. rocznicę objawień maryjnych. W to, że Matka Boska wybrała sobie właśnie tę chorwacką parafię (bo w Medjugorie 99 proc. ludności to Chorwaci), uwierzyło już kilka milionów wiernych.

Mimo to objawienia wciąż mają status domniemanych. Kościół katolicki, podchodzący do „sprawy Medjugorie” z dystansem, nigdy oficjalnie ich nie uznał.

Objawienia z lat 80.

Historia podobno wyglądała tak: wieczorem 24 czerwca 1981 roku grupa sześciorga dzieci z Medjugorie i sąsiedniej wsi -Bijakovici - wybrała się na wycieczkę na wzniesienie Podbrdo, znajdujące się w drugiej z tych wiosek. Na lichej trawie, rosnącej wokół surowych kamieni, pasły się zwierzęta. Tego dnia, podobno, całej szóstce ukazała się Matka Boska. Dzieci wystraszyły się pięknej pani i uciekły ze wzgórza. W domu opowiedziały o wszystkim starszym, a ci kazali im dzień później wrócić na górę. Wspomniana szóstka młodych zmieniła jednak swój skład. Dwoje dzieci zostało w domach, a zastąpiła je inna dwójka.

Ostatecznie Mirjana, Ivanka, Vicka, Ivan, Marija oraz Jakov zostali „widzącymi” i rozpoczęli rozmowy oraz modlitwy z Marią, którą sami nazywali „Gospą” (po chorwacku pani), a która to postać przedstawiła im się jako Blažena Djevica Marija (z chorw. Błogosławiona Dziewica Maryja).

Objawienia na wzniesieniu miały miejsce jeszcze przez pięć dni (do 29 czerwca). Później przeniosły się do kościoła parafialnego w Medjugorie.

Pielgrzymkowy lunapark

Mija 37 lat. Dziś Medjugorie i Bijakovici to już w zasadzie jedna wieś. Jadąc pomiędzy rzędem hoteli, pensjonatów i domów pielgrzyma, trudno odnaleźć granicę pomiędzy obiema miejscowościami. W obu życie zmieniło się diametralnie. Niegdyś były to wyłącznie rolnicze tereny. Uprawiano warzywa, owoce i winorośl.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • jak zmieniło się życie mieszkańców miejscowości od czasów objawień?
 • co stało się z dziećmi, które zobaczyły Maryję? 
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Tomasz Mateusiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.