Bogusław Kwiecień

Tak dobrego sezonu jeszcze nie było. Miliony turystów odwiedziły Małopolskę zachodnią

Aneta Odrobina (od lewej) i Dajana Sochacka w punkcie informacji turystycznej w Oświęcimiu mówią o wielkim napływie gości Fot. Bogusław Kwiecień Aneta Odrobina (od lewej) i Dajana Sochacka w punkcie informacji turystycznej w Oświęcimiu mówią o wielkim napływie gości
Bogusław Kwiecień

Wyjątkowy udany był tegoroczny sezon turystyczny w Małopolsce zachodniej. Właściciele muzeów, parków rozrywki, ośrodków wypoczynkowych mówią o rekordowej frekwencji gości. Zadowoleni są także hotelarze i restauratorzy. Szacuje się, że liczba turystów, którzy odwiedzili nasz region była nawet o 40 proc. większa niż w ubiegłym sezonie.

Na oświęcimskim Rynku każdego dnia było widać od kilku do kilkunastu grup turystów, w tym w dużej części zagranicznych. Do tego dochodzi wielu gości indywidualnych.

Goście z całego świata

Przyciąga ich tutaj m.in. otwarte w lipcu muzeum w przedwojennym ratuszu. W Muzeum Zamek, któremu podlega nowa placówka policzyli, że w pierwszych tygodniach ratusz odwiedziło ponad 4,3 tys. osób. Obok samych mieszkańców było to właśnie także wielu turystów. Bardzo liczną grupę sięgającą prawie połowę gości, stanowili obcokrajowcy. - Oprócz krajów europejskich mieliśmy gości m.in. z RPA, Nowej Zelandii, czy Japonii - mówi Dajana Sochacka z punktu informacji turystycznej, który znajduje się w ratuszu.

Oczywiście nadal głównym celem turystów w Oświęcimiu jest Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. - W tej chwili liczba odwiedzających jest porównywalna z ubiegłoroczną, gdy odnotowaliśmy rekord frekwencji - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wtedy Miejsce Pamięci odwiedziło 2,1 mln osób. Niewykluczone, że w tym roku może być ich jeszcze trochę więcej.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • które miejsca przeżyły prawdziwy turystyczny rozkwit?
 • ilu klientów zyskali lokalni przedsiębiorcy?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.