Katarzyna Gajdosz-Krzak

Taksówkarze chcą skarżyć uchwałę radnych. Nie godzą się, by przyklejać herb do karoserii

Andrzej Janowiec protestuje przeciw imiennym identyfikatorom dla taksówkarzy. - To naraża nas na niebezpieczeństwo - uważa Fot. Katarzyna Gajdosz-Krzak Andrzej Janowiec protestuje przeciw imiennym identyfikatorom dla taksówkarzy. - To naraża nas na niebezpieczeństwo - uważa
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Sądeccy taksówkarze chcą wnieść skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Miasta sprzed dwóch miesięcy, która obliguje ich do imiennych identyfikatorów i stałych oznakowań taksówek. Zdaniem kierowców, nowe przepisy ograniczają swobodę działalności gospodarczej.

Andrzej Janowiec od 42 lat jest taksówkarzem w Nowym Sączu. Niedawno otrzymał z urzędu miasta informację, że musi do lipca oznakować swoją taksówkę zgodnie z nowymi wymogami. Uchwałę w sprawie dodatkowych oznaczeń taksówek osobowych rada miasta przyjęła 12 grudnia ubiegłego roku.

- Wynika z niej, że teraz zamiast naklejki z hologramem i numerem licencji, mam mieć w miejscu widocznym identyfikator, który oprócz numeru licencji będzie zawierał moje imię i nazwisko oraz zdjęcie. Władzom miasta udało się przeforsować coś, czemu sprzeciwiałem się już siedem lat temu - mówi Andrzej Janowiec.

W 2010 r. radni głosowali nad podobnym projektem uchwały. Chcieli, by taksówkarze mieli identyfikatory. - Wtedy już uważałem, że ujawnianie imion i nazwisk naraża taksówkarzy na niebezpieczeństwo. Klienci są różni. Ci, którzy korzystają z naszych usług nocą, bywają agresywni, wszczynają awantury. Teraz, znając nasze dane, mogą dotrzeć i do adresów naszych domów - obawia się Janowiec.

Radni przyjęli uchwałę przeszło dwa miesiące temu, ale on i tak zamierza złożyć skargę do sądu administracyjnego. Skarżyć postanowienie rady miasta chcą też inni taksówkarze, ale z uwagi na inne zapisy w uchwale.

W dalszej części tekstu:

 • dlaczego taksówkarze chcą zaskarżyć uchwałę?
 • jakie są argumenty kierowców taxi?
 • głos urzędników w kontrowersyjnej sprawie
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.