Talony zamiast gotówki z 500 plus. W Grudziądzu coraz więcej takich rodzin

Czytaj dalej
Fot. Radek Kolesnik
Daniel Dreyer

Talony zamiast gotówki z 500 plus. W Grudziądzu coraz więcej takich rodzin

Daniel Dreyer

Przybywa rodzin, które marnotrawią pieniądze na dzieci.

11 rodzin z Grudziądza nie otrzymuje pieniędzy z programu Rodzina 500 plus tylko pomoc w formie rzeczowej. Liczba ta nie wydaje się duża, ale urzędnicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z niepokojem zauważają, że w ostatnim czasie takie decyzje muszą wydawać coraz częściej.

- Być może na początku obowiązywania programu rodziny bardziej się pilnowały? - przypuszcza Monika Łagoda, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Powód: rodzice pijani, a dzieci zaniedbane

Wypłaty w ramach rządowego programu wsparcia rodzin ruszyły w kwietniu ubiegłego roku.Od samego początku uprzedzano, że w przypadku marnotrawienia funduszy, które mają być przeznaczane na dzieci, świadczenie będzie zamieniane na pomoc rzeczową.

O pierwszej takiej zamianie w Grudziądzu urzędnicy zdecydowali jesienią ubiegłego roku. - A od wiosny zamian mamy coraz więcej - mówi dyrektor Łagoda. - Łącznie wydaliśmy 11 takich decyzji, a wobec trzech kolejnych rodzin postępowania jeszcze się toczą.

Powody? Najczęstszy to problem alkoholowy w rodzinie i zaniedbania wobec dzieci. Często także długi: niezapłacone rachunki za czynsz i media.

Trzy rodziny zaskarżyły decyzje MOPR-u do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jedna skarga została odrzucona, a decyzja o zamianie formy pomocy podtrzymana. Dwie skargi jeszcze czekają na rozpatrzenie.

Urzędnicy: sygnały sprawdzamy dokładnie

- Informacje o marnotrawieniu pieniędzy z programu 500 plus docierają do nas z różnych źródeł. Czasami są to anonimowe zgłoszenia od mieszkańców, czasami od policjantów, zarządców nieruchomości, nauczycieli... - wylicza dyrektor Łagoda. I dodaje: - Wszystkie sygnały dokładanie sprawdzamy, m.in. przeprowadzając wywiady środowiskowe. Jeśli informacje się potwierdzają, najpierw rozmawiamy z rodzicami, zachęcamy ich do współpracy. Jeśli nie ma takiej woli, forma świadczeń jest zamieniana. W skrajnych przypadkach dzieci trafiają do pieczy zastępczej, a rodzina pozbawiana jest świadczeń.

Pomoc: zakupy, opłaty

Nie tylko rodzice otrzymujący pieniądze z programu 500 plus są pod lupą pracowników ośrodka.

Wsparcie rzeczowe zamiast finansowego otrzymuje też około 180 osób, którym przysługują zasiłki w ramach pomocy społecznej.

- Pomoc rzeczowa jest realizowana w bardzo różnych formach, ustalanych według potrzeb poszczególnych rodzin - dodaje dyrektor Łagoda.

MOPR, na przykład, przydziela takim rodzinom talony na żywność i środki czystości , opłaca rachunki za media i czynsz.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.