Łukasz Winczura

Tarnów. Czy Aleksandrowi Gradowi też nie starcza do pierwszego? Żąda od Tauronu 75 tys. zł

Aleksander Grad należał do grona najbardziej wyrazistych polityków PO w Małopolsce. Przeciwnicy nazywali go nawet „Carem” Fot. Grzegorz Mehring Aleksander Grad należał do grona najbardziej wyrazistych polityków PO w Małopolsce. Przeciwnicy nazywali go nawet „Carem”
Łukasz Winczura

Był jedynym politykiem, który po 1989 roku wytrwał pełną, czteroletnią kadencję w fotelu ministra skarbu państwa. Na polityce zarobił duże pieniądze. Dziś Aleksander Grad upomina się jeszcze od Tauronu o 75 tys. złotych. Sprawa skończy się w sądzie.

Bierzemy do ręki kalkulator i liczymy, ile Aleksander Grad zarobił na ciężkim chlebie służby publicznej w latach 2001-2012. Wspomagamy się corocznymi zeznaniami majątkowymi, które są dostępne w internecie.

Z samego posłowania i bycia wiceministrem zdrowia oraz ministrem skarbu państwa Grad zarobił ponad 2 miliony złotych. Niewiele gorzej mu się wiodło, gdy poszedł w biznesy. Jako prezes spółki atomowej, która miała wybudować elektrownię „przytulał” co miesiąc 120 tysięcy zł. Usupłał w ten sposób kolejny milion. Sęk, że elektrownia nie powstała i raczej nie powstanie.

Później trafił na stołek wiceprezesa Tauronu, gdzie rządził jego protegowany Dariusz Lubera. Tam, według spekulacji prasowych „wyciągał” również 120 tys. miesięcznie.

Skarbonkę uzupełniał „drobnymi obrywami” z Towarowej Giełdy Energii czy czteromiesięcznej prezesury w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, które kontrolował właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żok. Doliczmy do tego rozmaite nagrody, premie czy odprawy.

Czytaj więcej:

 • Oddajcie moje pieniądze!
 • Partia nie daje umrzeć z głodu
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.