Łukasz Winczura

Tarnów. Jan Stylińsski - bohater przewrotu wojskowego w Tarnowie sprzed 101 lat

Tarnów. Jan Stylińsski - bohater przewrotu wojskowego w Tarnowie sprzed 101 lat Fot. Archiwum
Łukasz Winczura

Dwa pokolenia rodziny Stylińskich mocno zaznaczyły się w dziejach Tarnowa przełomu XIX i XX stulecia. Na ich tle jaśnieje gwiazda Jana, dzięki któremu możemy mówić, że Tarnów był „pierwszym niepodległym” w 1918 r.

Jan Styliński przyszedł na świat 7 stycznia 1897 roku, w Górze Ropczyckiej pod Dębicą. Jego ojciec - Franciszek - był przedsiębiorcą budowlanym.

Do Tarnowa trafia jako dziewięciolatek i podejmuje naukę w działającej od 1904 roku Wyższej Szkole Realnej, która mieści się przy obecnej ul. Nowy Świat. Wcześniej do tej szkoły uczęszczał między innymi twórca polskiego skautingu Andrzej Małkowski.

Niewykluczone, że dzięki temu młodemu Stylińskiemu były bliskie ideały Roberta Baden-Powella, skoro zajął się organizowaniem drużyny skautowej w Tarnowie. Pierwszą, konspiracyjną, w 1911 roku Jan założył wraz ze starszym bratem Stanisławem. Ta drużyna, wraz z oddziałem ćwiczebnym Zarzewia dała początek tarnowskiemu harcerstwu.

Tarnowski sznyt

W 1912 roku w mieście powstają oddziały Koła Towarzystwa Sportowo-Gimnastycznego „Strzelec”. I tu pierwsze skrzypce gra także nasz bohater. Rok później oddział zostaje przekształcony w Związek Strzelecki. W tej organizacji Styliński otrzymuje pseudonim „Selim”. Przechodzi szkolenia wojskowe i kurs podoficerski. W sierpniu 1913 roku kończy kurs instruktorski w Stróży.

Wiosną 1914 roku zdaje maturę. A już w sierpniu lokalna społeczność żegna go na dworcu kolejowym jako jednego z pierwszych, którzy „idą na Oleandry do Piłsudskiego”.

Styliński zostaje wcielony do 5 pułku piechoty. Trafia pod skrzydła pochodzącego z Kołkówki pod Rzepiennikiem Biskupim Kordiana Józefa Zamorskiego, który w armii doszedł z czasem do stopnia generała brygady, a przez powojenny rząd emigracyjny dostał gwiazdkę generała dywizji.

Czytaj wiecej:

  • Od połowy 1918 roku dni CK Monarchii wydają się być policzone. I coraz jaśniejszych barw nabiera marzenie o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.