Paweł Michalczyk

Tarnowska firma chce wybudować w Buczu tor kartingowy za 25 mln zł

Mieszkańcy Bucza nie są przeciwni inwestycji, ale mają obawy co do jej kształtu. Chcą, aby hałas z toru kartingowego nie zakłócał spokoju w okolicy ani Fot. Paweł Michalczyk Mieszkańcy Bucza nie są przeciwni inwestycji, ale mają obawy co do jej kształtu. Chcą, aby hałas z toru kartingowego nie zakłócał spokoju w okolicy ani nie płoszył leśnej zwierzyny
Paweł Michalczyk

Inwestor ma pomysł na blisko 8-hektarową działkę obok dawnej kompostowni w Buczu. Zdaniem Janusza Gładysza, na torze w Buczu być może wyrośnie następca Roberta Kubicy.

Mieszkańców Bucza zelektryzowała wiadomość, że w ich miejscowości może powstać profesjonalny tor kartingowy. Chce go wybudować spółka Gładysz i synowie z Tarnowa. Biznesmenów interesuje działka o powierzchni 7,6 ha na pograniczu Bucza i Mokrzysk. Obecnie dzierżawi ją od miasta klub motocrossowy z Brzeska. Tarnowski inwestor chce zawrzeć z miastem umowę dzierżawy na 25 lat.

Ambitne plany

Szczegóły zamierzenia referował w poniedziałek na wspólnym posiedzeniu trzech komisji Janusz Gładysz. Jest współwłaścicielem spółki Gładysz i synowie oraz prezesem firmy Volksagen Racing Polska.

Jego rodzina od lat związana jest z motoryzacją. Z kartingiem miał do czynienia jego starszy syn Marcin, a coraz większe sukcesy odnosi teraz 9-letni wnuk Maciek. W 2017 r. zdobył mistrzostwo w pucharze Rotax Micro Max i w pucharze Mistrzostw Polski kartingów. W tym roku będzie startował nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech, w tym samym zespole, w którym niegdyś karierę zaczynał Robert Kubica.

Przedsiębiorca uważa, że w Polsce jest niewykorzystana nisza w dziedzinie kartingu, podczas gdy w Niemczech są setki profesjonalnych torów. - Jest to dziedzina, która pomaga kształcić charakter młodzieży - mówił do radnych.

Biznesmen postanowił wybudować profesjonalny tor zgodny z wszelkimi homologacjami i przepisami. Jego firma wystąpiła w poszukiwaniu odpowiedniej działki do kilku samorządów, m.in. do Brzeska. W efekcie kilku spotkań padła propozycja lokalizacji toru w Buczu. Atuty tej lokalizacji to bliskość Brzeska, jak i autostrady A4.

Gładyszowie zlecili profesjonalnej firmie opracowanie obszernego protokołu (ma ok. 100 stron) dotyczącego działki. W myśl dokumentu, planowana inwestycja spełniałaby wszystkie standardy ekologiczne i środowiskowe.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jaką długość ma mieć tor
 • ile kartingów miałoby znaleźć się w obiekcie
 • czego obawiają się mieszkańcy
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Paweł Michalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.