Adam Willma

Tę świąteczną gwiazdę znają prawie wszyscy. Jaka jest naprawdę jej historia?

W nowej fabryce gwiazd produkuje się około 600 tys. adwentowych ozdób rocznie Fot. Jan Gutzeit W nowej fabryce gwiazd produkuje się około 600 tys. adwentowych ozdób rocznie
Adam Willma

Tę świąteczną gwiazdę znają prawie wszyscy. Ale niewielu wie, jak niezwykła historia jest z nią związania.

Jedni mówili – dziwak, inni – cudowne dziecko. Jedno jest pewne, Nikolaus był nie pozostawiał nikogo obojętnym. Wychowany przez babkę, odziedziczył po niej religijność. Ale nie taką zwykłą, rytualną, na pokaz. Wiara Nikolausa była żarliwa. Miał ledwie kilka lat, gdy prowadził modlitewne spotkania, a ludzie z otoczenia widzieli w młodym szlachcicu przyszłego przywódcę.

Miał ledwie kilka lat, gdy prowadził modlitewne spotkania. W wieku 16 lat Nikolaus von Zinzendorf rozpoczął studia teologiczne, a gdy je skończył, postanowił zrealizować życiowy plan. Zakupił posiadłość na terenie Łużyc Górnych. Gdy prześladowana mniejszość religijna z Moraw została wygnana z ojczyzny, przyjął uchodźców z otwartymi rękami. I tu rozpoczyna się historia, która trwa do dziś.

Obecnie społeczność braci morawskich na świecie liczy około miliona wyznawców. Łączy ich niezmiennie motto wygłoszone przed 30 laty przez hrabiego Zinzendorfa "W podstawach jedność, w nieistotnych wolność, a we wszystkim miłość".

Zapraszamy do czytania pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Adam Willma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.