Paweł Gzyl

Teatralne komedie na scenie w Tarnowie

Teatralne komedie na scenie w Tarnowie Fot. Fot. Bartek Cieniawa
Paweł Gzyl

Profesjonalne jury i widzowie festiwalu Talii wybiorą najlepsze spektakle spośród ośmiu, zgłoszonych do tegorocznego konkursu.

Podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który odbędzie się w dniach 15-24 września w Teatrze imienia Ludwika Solskiego w Tarnowie, widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych z całej Polski oraz dwa przedstawienia uświetniające finał imprezy, w tym ubiegłorocznych zwycięzców: kabaret Pożar w Burdelu z najnowszym programem.

- W tym roku Talię zdominują młodzi twórcy. W konkursie zaprezentuje się siedem spektakli reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze czterdziestu lat oraz jeden dyplom studentów PWST w Krakowie - zapowiada Marcin Hycnar, dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru.

Festiwal zainauguruje polska prapremiera czarnej komedii Martina McDonagha „Porachunki z katem” w reżyserii Marcina Hycnara. Potem widzowie będą mieli okazję zobaczyć klasyczną komedię omyłek Calderóna de la Barca „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Roberta Kurasia (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), czarną komedię „Napis” Géralda Sibleyrasa w reżyserii Pawła Paszty (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu), sceniczną adaptację głośnej powieści Michała Witkowskiego „Lubiewo” w reżyserii Piotra Siekluckiego (Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie), „Humankę” w reżyserii Agaty Puszcz - zabawną wizję stosunków damsko-męskich w niedalekiej przyszłości (Teatr Polski w Bielsku Białej), spektakl „Zapolska Superstar” w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), przewrotny obraz relacji aktor-widz „Drugi spektakl” Anny Karasińskiej, a także dyplom studentów krakowskiej PWST - „Do dna” w reżyserii Ewy Kaim.

O wyborze najlepszego spektaklu zadecyduje jury festiwalu w składzie: Małgorzata Bogajewska, Wojciech Malajkat i Leszek Mądzik. Własne zwycięskie przedstawienie wybiorą widzowie festiwalu w Plebiscycie Publiczności.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.