Tomasz Jacek Lis

Tekst historyczny: Zamach w Sarajewie oczami Glucka cz. 2

Ulica Sarajewa po pogromach antyserbskich na skutek zamachu na arcyksięcia Franciszka Fot. Fot.wikipedia.org Ulica Sarajewa po pogromach antyserbskich na skutek zamachu na arcyksięcia Franciszka
Tomasz Jacek Lis

W poprzedniej części mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób przebiegał sam zamach, natomiast dziś chciałbym zaprezentować śledztwo jakie władze w Sarajewie prowadziły przeciwko zamachowcom. Dzięki relacji Władysława Glucka, pracownika komisariatu rządu, będącego jednym z czterech najważniejszych osób zaangażowanych w śledztwo, które było jednym z najważniejszych dochodzeń w historii, możemy dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego wydarzenia.

„Po atentacie [zamachu - przyp. Red.] przez kilka godzin panowała w policji i komisariacie rządu atmosfera podniecenia i dezorientacji. Gorączkowy ruch wzmagały najróżniejsze wiadomości, które co chwila telefonicznie nadchodziły, a powołane i niepowołane osoby podsycały nerwowy nastrój swemi fantastycznemi donosami. Szerzyły się wieści o nowych atentatach, o znalezionych bombach, które podniecona imaginacja widziała niemal wszędzie”.

W taki oto sposób nasz bohater - Władysław Gluck - widział pierwsze godziny po zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

Zapach śmierci w powietrzu

Nie tylko w komisariacie, ale w całym mieście panował chaos. Chociaż w trakcie całej wizyty książęcej pary w powietrzu czuło się zapach śmierci krążący

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Tomasz Jacek Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.