Łukasz Bobek

Ten mężczyzna nie boi się igieł. Góral z Bukowiny oddał ponad 69 litrów krwi

Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej  to jeden z 39 osób nagrodzonych w konkursie krwiodawców w całej Polsce Fot. Łukasz Bobek Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej to jeden z 39 osób nagrodzonych w konkursie krwiodawców w całej Polsce
Łukasz Bobek

Mieszkający na co dzień w Bukowinie Tatrzańskiej góral w swoim życiu uratował już zapewne niejedno istnienie. Oddaje regularnie krew.

Oddał 69 litrów krwi, czyli więcej niż ma lat. 64-letni Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej jest rekordzistą z Podhala w ilości oddanej krwi. - Będę ją oddawał, dopóki tylko zdrowie pozwoli - mówi mieszkaniec Bukowiny.

Marek Jakubowski został właśnie uhonorowany odznaczeniem „Honorowy dawca krwi - zasłużony dla zdrowia narodu” przyznawanej przez ministra zdrowia. Znalazł się wśród 39 nagrodzonych z Podhala, ale jako ten, który oddał najwięcej krwi. Nagrody zostały wręczone uroczyście w zakopiańskim urzędzie miasta.

5-6 razy do roku

Jakubowski to emerytowany budowlaniec, który od ponad 40 lat mieszka w Bukowinie Tatrzańskiej. - Zacząłem oddawać krew w wojsku. Oddawałem ją regularnie. Wówczas było to możliwe co kwartał - mówi Jakubowski. Pochodzi z Konina, po wojsku jednak trafił do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie znalazł swoją drugą połowę. Przeprowadził się w góry. I dalej oddawał krew, tyle że w Zakopanem.

W dalszej części tekstu dowiesz się, czy wiek nie jest dla krwiodawcy przeszkodą do oddawania krwi oraz czy na Podhalu istnieje problem z brakiem krwi. 

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.