Teraz można mieć dostęp do domu przez komórkę

Czytaj dalej
Mateusz Tkarski

Teraz można mieć dostęp do domu przez komórkę

Mateusz Tkarski

Mówisz światło - i jest światło. Kiedyś możliwe tylko na filmach, dzisiaj już nie zaskakuje. Ale smartokno zamiast ekranu komputera bądź telewizora, zarządzanie zużyciem energii czy nasłonecznieniem i dostępem powietrza to już bardziej zaawansowane rozwiązania.

Otaczają nas inteligentne systemy w samochodach, komputerach, telefonach, w pracy i w mieście. Inteligentne lodówki, zegarki, okulary itp. Jeśli nie inteligentne, to przynajmniej smart. Teraz przyszedł czas na nasze domy.

Co można zrobić przez okno? Dzisiaj najczęściej co najwyżej wyjrzeć. Ale niedługo to się zmieni. Przez okno będzie można pogadać ze znajomymi w sieci, sprawdzić rano prognozę pogody, znaleźć przepis na śniadanie czy obejrzeć program telewizyjny przy kawie. Możliwości takie da SmartWindow, technologia opracowywana w bytowskiej firmie Drutex. Nowe interaktywne okno pozwalające na prezentację treści multimedialnych. Samą matrycę LCD zamknięto w szybie zespolonej, która chroni wyświetlacz przed wpływem czynników zewnętrznych. Rozwiązanie zostało oparte o energooszczędny procesor w architekturze ARM, zawiera również interfejsy do komunikacji bezprzewodowej opartej o najnowsze standardy takie jak wifi, bluetooth.

- SmartWindow by Drutex to, krótko mówiąc, rewolucja na światowym poziomie. Nad inteligentnym systemem pracowaliśmy intensywnie od wielu miesięcy. Nasi inżynierowie, dział B+R i technolodzy opracowali technologię, o której jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć. Zależało nam na stworzeniu produktu, który odpowiadałby potrzebom współczesnego klienta, który w coraz większym stopniu korzysta z nowoczesnych narzędzi internetowych, jest mobilny i poszukuje rozwiązań prostych i wysoce funkcjonalnych - mówi Leszek Gierszewski, prezes Drutex SA.

Do okna można podłączyć pendrive lub dysk przenośny z danymi multimedialnymi, klawiaturę oraz myszkę. Istnieje również opcja wykorzystania domowej sieci komputerowej celem podłączenia okna do internetu, co stwarza zupełnie nowe możliwości funkcjonalne okna. Od dziś oglądanie filmów z youtube, galerii zdjęć czy przeglądanie informacji w popularnych kanałach internetowych będzie możliwe podczas codziennych czynności. Okno, które zastępuje funkcje telewizji, tabletu czy narzędzia do pracy. To również możliwość wykorzystania wirtualnych żaluzji czy markiz chroniących przed światłem i zaciemniających pomieszczenia dla jeszcze większego komfortu użytkowników. Bytowska firma oferuje już inne rozwiązania, jak okno Iglo Light, wyposażone w technologie inteligentnego sterowania, można je otwierać i uchylać za pomocą smartfona.

Bardzo popularne jest już sterowanie oświetleniem oraz ogrzewaniem. Z roku na rok możliwości jest jednak coraz więcej. Zauważalnie rozwija się właśnie branża okienna i drzwiowa.

- Po zainstalowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak zamki automatyczne, wkładki elektroniczne czy specjalne elektroniczne przepusty kablowe, możemy w każdej chwili sprawdzić, czy drzwi i okna są zamknięte. Wystarczy do tego telefon ze specjalną aplikacją i dostęp do internetu - tłumaczy Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.

A jeśli nie są zamknięte, można je zamknąć z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do sieci. Świetnym rozwiązaniem proponowanym przez GU jest też centrala pogodowa. W przypadku deszczu lub silnego wiatru czujka automatycznie reaguje i zamyka okno.

W inteligentnym domu tradycyjne klucze przestają być nam potrzebne. Można całkowicie zastąpić je również czytnikami linii papilarnych czy systemami działającymi poprzez bluetooth. Kolejnym są systemy klucza. - Zamiast pęku kluczy wystarczy jeden, który pasuje do wszystkich drzwi w domu. W każdym zamku znajduje się inna wkładka, ale jeden specjalnie zaprojektowany klucz może te zamki otworzyć - tłumaczy Marcin Drobniak z GU Polska. - Istnieje możliwość regulacji - każdy otrzymujący dodatkowy klucz będzie mógł otworzyć tylko wybrane drzwi.

Innych inteligentnych rozwiązań jest już dostępnych wiele. Z łatwością możemy monitorować, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność, minimalizujemy straty związane z włamaniami lub kradzieżą, a przez funkcje dodatkowe, jak detekcja temperatury, automatyczne wyłączanie świateł i urządzeń AGD, pozytywnie wpływamy na środowisko. Dzięki zdalnej kontroli systemu klimatyzacji dostosujemy temperaturę do naszych potrzeb, a wraz z uzyskaniem komfortu termicznego wiążą się dodatkowe benefity - dzięki racjonalnemu wykorzystaniu energii możemy korzystać z całego spektrum funkcjonalności klimatyzatorów.

- W zintegrowanych systemach zarządzania budynkiem użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wygodę i niezawodność. To rozwiązanie, które poprawia komfort naszego życia, szczególnie gdy wyposażyliśmy nasz dom lub mieszkanie w układ klimatyzacji. Dzięki nowoczesnym i eleganckim systemom sterowania centralnego możemy zarządzać komfortem w domu z każdego miejsca na świecie. Zdalnie monitorujemy pracę urządzeń i zarządzamy parametrami, takimi jak temperatura, prędkość wentylatora tryb cichej pracy, oszczędzanie energii, włączanie czy wyłączanie poszczególnych jednostek - tłumaczy Sylwia Lenik, product manager Tosot Air Conditioning Systems.

Mateusz Tkarski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.