Teraz na UMK wybiorą dziekanów. W maju prodziekanów i członków Senatu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
BB

Teraz na UMK wybiorą dziekanów. W maju prodziekanów i członków Senatu

BB

W tym roku kandydat na fotel dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK jest tylko jeden. Podobna sytuacja ma miejsce aż w 11 przypadkach.

Sytuacja u prawników jest dość szczególna, bowiem o reelekcję nie może ubiegać się obecny dziekan prof. Tomasza J., zawieszony w prawach pracownika naukowego. Wszystko w związku z zarzutami prokuratury w Gdańsku dotyczącymi dokonania plagiatu w książce „Prawo do kontaktów z dzieckiem w prawie polskim i obcym”. Miał w niej przypisać sobie autorstwo wielu fragmentów książki niemieckiej badaczki Nataschy Schulze. Profesor od początku twierdzi, że jest niewinny, a jego książka jest samodzielną publikacją, w której wielokrotnie powołuje się na pracę tej badaczki zgodnie z regułami pracy naukowej.

Wszystko wskazuje na to, że jego miejsce zajmie prof. Zbigniew Witkowski, który w latach 1999-2005 na dwie kadencje wybierany był już dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Jest jedynym kandydatem na fotel dziekana.

Konkurentów nie ma również prof. Edward Szłyk na Wydziale Chemii, prof. Stefan Kruszewski na Wydziale Farmaceutycznym, prof. Przemysław Nehring na Wydziale Filologicznym, prof. Włodzimierz Jaskólski na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki, prof. Radosław Sojak na Wydziale Humanistycznym, prof. Jerzy Boehlke na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska na Wydziale Nauk o Zdrowiu, prof. Elżbieta Basiul na Wydziale Sztuk Pięknych i ks. prof. Dariusz Kotecki na Wydziale Teologicznym.

Rywalizacja zapowiada się za to na sześciu z siedemnastu wydziałów.

Na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska o dziekański fotel będą walczyć prof. Werner Urlich z prof. Elżbietą Żbikowską, na Wydziale Lekarskim - prof. Zbigniew Włodarczyk z prof. Katarzyną Pawlak-Osińską, na Wydziale Nauk Historycznych - prof. Wiesław Sieradzan z prof. Stanisławem Roszakiem, na Wydziale Nauk o Ziemi - prof. Marek Kejna z prof. Rajmundem Przybylakiem, na Wydziale Nauk Pedagogicznych - prof. Piotr Petrykowski z prof. Piotrem Błajetem, a na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych - prof. Marek Jeziński z prof. Zbigniewem Karpusem.

Jako pierwsi władze na kolejne lata urzędowania wybiorą już dziś historycy i politolodzy.

Warto wspomnieć, że dziekani pełnią funkcję maksymalnie przez dwie kolejne kadencję. Z tego powodu ponownie kandydować nie mogli: na politologii prof. Roman Bäcker, na historii prof. Jacek Gzella, na ekonomii prof. Józef Stawicki, na biologii prof. Wiesław Kozak, na filologii prof. Adam Bednarek, na humanistyce prof. Andrzej Szahaj, na fizyce prof. Stanisław Chwirot. Wyborczą wiosnę na UMK zakończą majowe wybory prodziekanów i członków Senatu UMK.

BB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.