Małgorzata Oberlan

To bat na sklepowych złodziei? Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wykroczeń. Zmiany mają ograniczyć plagę drobnych kradzieży

Teraz „rejestry” złodziei prowadzą na własną rękę sklepy, walczące z plagą kradzieży Fot. Paweł Relikowski Teraz „rejestry” złodziei prowadzą na własną rękę sklepy, walczące z plagą kradzieży
Małgorzata Oberlan

Niezmiennie 500 zł, niezależnie od podwyżek minimalnej pensji w przyszlości - tyle wynosić ma granica, od której kradzież nie będzie już wykroczeniem, a przestępstwem.

13 września Sejm uchwalił nowelizacje Kodeksu wykroczeń. Jeśli zmiany przyjmie Senat i zaakceptuje prezydent, w życie niedługo wejdzie nowe prawo. Między innymi ma ono ograniczyć plagę drobnych, ale dokuczliwych kradzieży. Jak?

Niezmienna granica

Ustawa zmienia zasadę, wedle której określa się, czy popełniona m.in. kradzież jest wykroczeniem czy już przestępstwem. To znacząca różnica, bo za wykroczenie wymierzana jest najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem grozi nawet 5 lat więzienia.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.