To dopiero będzie szkoła
Już w przyszłym roku zadzwoni dzwonek w nowym Liceum Akademickim, które znajdzie się na Collegium Polonicum
To już pewne: przy Collegium Pollonicum powstanie Liceum Akademickie. To jeden ze sposobów na zatrzymanie młodzieży w Słubicach - z założenia absolwenci akademickiego ogólniaka po jego ukończeniu kontynuowaliby naukę na miejscowej uczelni. Pierwszy nabór ruszy w 2018 r.
- W ramach rekrutacji poszukujemy osoby, która będzie formalnym założycielem liceum - mówi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum. - Założyciel będzie współodpowiedzialny za stworzenie koncepcji liceum - np. czy ma być językowe, czy humanistyczne, czy też jeszcze inne. Mieliśmy różne propozycje od strony kandydatów, którzy się ubiegają o stanowisko. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej zależy od człowieka i że nasze wyobrażenie o tym, co mogłoby to liceum robić, jest tylko częścią wyobrażeń, które należy zbadać i włączyć w tworzenie liceum. To jest zadanie na pół roku .
W założeniach twórców przewidziany jest udział uczniów liceum w wybranych zajęciach akademickich. Z drugiej strony - udział wykładowców akademickich w wybranych zajęciach szkolnych. Do tego dojdzie opieka intelektualna wykładowców nad uczniami w kółkach zainteresowań i projektach.
- Na pewno będziemy dbali o wykształcenie językowe, bo żeby studiować na naszych kierunkach lub wspólnych kierunkach z Viadriną, trzeba znać te języki - mówi Wojciechowski.
- Nacisk na języki jest dobrym posunięciem, bo ich znajomość, zwłaszcza przy granicy, jest bardzo ważna - mówi nam Zuzanna Dereczenik, gimnazjalistka z Rzepina.
Dyrektor Wojciechowski mówi, że kierunki w nowej szkole niekoniecznie będą się pokrywały z kierunkami studiów w Collegium Polonicum. - Kierunki studiów, moda, zapotrzebowanie szybko się zmieniają. Oczywiście będziemy się cieszyli, jeśli uczniowie zostaną na studiach, ale nie jest to nasza główna myśl. Zależy nam na tym, żeby podnosić głównie ogólną kulturę wykształcenia środowiska - mówi dyrektor.
Liceum Akademickie będzie szkołą niepubliczną, ale działającą na prawach szkoły publicznej, utrzymującej się z subwencji oświatowej oraz z czesnego.
Czy liceum będzie konkurencją dla powiatowych szkół? Zapytaliśmy o to Amelię Szołtun, która zajmuje się oświatą w starostwie powiatowym. - Po części tak, ale czy to będzie konkurencja, która „narobi nam kłopotu”? Nie sądzę. Myślę, że to będzie ciekawe uzupełnienie oferty edukacyjnej na naszym terenie - mówi A. Szołtun.