Łukasz Bobek

To jest już pewne. Zakopane dostanie 6,5 mln zł na piece

To jest już pewne. Zakopane dostanie 6,5 mln zł na piece Fot. Anna Kaczmarz
Łukasz Bobek

Zakopane dostanie pieniądze na wymianę pieców centralnego ogrzewania - to już pewne. Miejscy urzędnicy dostali potwierdzenie przyznania dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Najprawdopodobniej zostanie ona przelana na konto na wiosnę.

Wniosek przeszedł gładko

- Dostaliśmy właśnie informację z Urzędu Marszałkowskiego, że jeden z naszych wniosków o dofinansowanie wymiany pieców został pozytywnie zaakceptowany - cieszy się Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Chodzi o wniosek, który zakłada finansową pomoc dla mieszkańców przy wymianie starych, węglowych pieców na ogrzewanie geotermalne, gazowe lub olejowe. - W sumie dostaniemy 6,5 mln zł dofinansowania, co przy wkładzie własnym gminy pozwoli nam wymienić 500 pieców centralnego ogrzewania - dodaje Krzysztof Topór Huciański, ekodoradca w Urzędzie Miasta w Zakopanem.

Na decyzję krakowskich urzędników czeka drugi wniosek Zakopanego - opiewający na niemal 2 mln zł, dzięki któremu będzie można wymienić 200 starych, węglowych pieców na piece na ekogroszek 5 klasy.

Audyt wciąż trwa

Kiedy dokładnie górale będą mogli liczyć na nowe piece i dofinansowanie? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.

- Teraz to już nie zależy od nas - mówi Krzysztof Topór Huciański. - Przede wszystkim musi zostać dokończony audyt energetyczny budynków, które zgłosiły wolę wymiany pieców. Jest on niezbędny do przyznania i wyliczenia dofinansowania. My na audytorów nie mamy wpływu. Robi to krakowska firma wybrana przez Urząd Marszałkowski.

Gdy audyt będzie gotowy, wtedy Urząd Marszałkowski będzie musiał przedstawić Zakopanemu umowę dofinansowania, którą następnie miasto - po przeanalizowaniu - podpisze. Reasumując: na pieniądze trzeba będzie jeszcze poczekać.

- Trudno mi powiedzieć, kiedy to wszystko nastąpi. Ale ludzie, którzy czekają na nowe piece, lepiej żeby się nastawiali, iż dostaną je dopiero na wiosnę, a nie jesienią - dodaje Huciański.

Będą też solary?


Po piecach urząd miasta chce pozyskać dotacje na montaż solarów, paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła dla prywatnych domów. - Dofinansowanie może wynieść do 60 proc. Na zainteresowanych programem czekamy do 15 września - mówi ekodoradca.

Łukasz Bobek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.