Łukasz Gazur

To już oficjalne: minister kultury i dziedzictwa narodowego zgodził się na odwołanie dyrektora artystycznego Starego Teatru, Jana Polewki

To już oficjalne: minister kultury i dziedzictwa narodowego zgodził się na odwołanie dyrektora artystycznego Starego Teatru, Jana Polewki
Łukasz Gazur

Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje z weekendu: ministerstwo kultury zgodziło się na odwołanie dyrektora artystycznego Starego Teatru – Jana Polewki.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odpowiedzi na pismo dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z panem Janem Polewką”– pisze biuro prasowe resortu kultury w odpowiedzi na nasze pytania. Oznacza to, że nasze nieoficjalne informacje z weekendu się potwierdziły.

W ten sposób spełniony został warunek porozumienia, do jakiego doszli dyrektor sceny przy ul. Jagiellońskiej, Marek Mikos, z Radą Artystyczną. W zamian za odwołanie dyrektora artystycznego aktorzy zasiadający radzie przygotowali propozycję całościowego programu na przyszły sezon artystyczny. Przekonali też do pracy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie reżyserów, którzy dotąd – po przegranej w konkursie na szefa sceny poprzedniego jej dyrektora, Jana Klaty – nie chcieli w tej placówce pracować. Wśród nich są: Monika Strzępka, Remigiusz Brzyk, Michał Borczuch, Paweł Miśkiewicz, Marcin Wierzchowski, Agnieszka Glińska, Krzysztof Garbaczewski, czyli najważniejsi polscy reżyserzy średniego pokolenia. Spośród zagranicznych twórców z teatrem ma zaś współpracować Konstantin Bogomołow.

Czytaj więcej:

 • Choć dyrektor Marek Mikos potwierdza informację, nie chce na razie komentować sprawy ani rozmawiać o przyszłym sezonie.
 • O samym programie – poza listą reżyserów i tematem przewodnim całego sezonu – wiadomo niewiele.
  Tajemnicą poliszynela jest...
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.