To pan Stanisław ma najlepszą sąsiadkę na świecie, właśnie ona ocaliła mu życie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Monika Pawłowska
Monika Pawłowska

To pan Stanisław ma najlepszą sąsiadkę na świecie, właśnie ona ocaliła mu życie

Monika Pawłowska

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb - z takiego założenia wyszła Fundacja Flexi Mind, która otrzymała 100 tys. zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu „Usługi sąsiedzkie - usługi skuteczne”. Tym sposobem pomogą 21 osobom z terenu powiatu oświęcimskiego. Dodatkowo chcą wyremontować mieszkania części ze swoich podopiecznych. M.in. Stanisławowi Ryszce z Włosienicy. 67-letni, samotny mężczyzna jest po dwóch udarach i musi mieć wyremontowaną łazienkę.

Stanisław Ryszka był wziętym w całej okolicy stolarzem. Przepracował w sumie 35 lat, najpierw w Rejonowym Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych w Oświęcimiu, które zostało zlikwidowane na początku lat 90. ub. wieku. Wtedy pan Stanisław otworzył własną działalność gospodarczą.

Robił na zamówienie drewniane okna i drzwi. Z czasem zamówień było coraz mniej, aż wreszcie plastikowe okna wyparły te drewniane i pan Stanisław zamknął interes. Dorabiał u ludzi „na czarno”. I tak do kwietnia 2015 r. Wtedy przeszedł pierwszy udar.

Choroba zmieniła całe życie

- Jestem kawalerem, rodzice dawno pomarli, nie miałem rodzeństwa, więc byłem sam w domu - opowiada pan Stanisław. - Gdyby nie Zosia, pewnie nie byłoby mnie już wśród żywych - dodaje.

Zofia Drabczyk, sąsiadka zza płotu, razem z mężem wyważyli drzwi w domu pana Stanisława, kiedy ten nie pojawił się jak zwykle na porannej kawie i nie było z nim kontaktu. A przychodził codziennie.
Po drugim udarze pozostał niedowład prawej strony ciała, kłopoty z pamięcią i... finansowe. Nie mógł już pracować, więc Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ubezpieczył pana Stanisława, by szpital nie wystawił rachunku za leczenie i przyznał zasiłek stały plus 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego.

Czytaj więcej:

 • Sąsiedzka pomoc w cenie
 • Fundacja na tym projekcie nie poprzestała.. Jakie są inne?
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.