To pod nią ludzie całują się w święta

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Piojda

To pod nią ludzie całują się w święta

Katarzyna Piojda

Jemioła rozprzestrzenia się dzięki ptakom, zwanym jemiołuszkami. Te pojawiają się u nas w listopadzie. Roślina ta jest składnikiem lekarstw na raka. Zapobiega nadciśnieniu oraz miażdżycy. Wzmacnia też odporność.

O jemiole krąży wiele legend. - Jedna jest taka, że już Celtowie w dawnych czasach uważali ją za nadzwyczajną roślinę - opowiada Mikietyński. - Znachorzy i medycy, wierzący w duchy, uważali, że jemioła kryje w sobie tajemnicze siły. Według wierzeń dawnych ludów, miała odpędzać złe moce. Wianuszek z jemioły zawieszony nad wejściem lub wiszący na drzwiach miał strzec domowników przed niebezpieczeństwem, pożarem, piorunami.

Jemioła znana była także ludziom, którzy martwych wyprawiali na tamten świat. - Tak, jak Charon, znany z mitologii, pobierał opłatę w wysokości jednego obola za wyprawienie duszy na drugą stronę, tak niektórzy starożytni Rzymianie wkładali swoim zmarłym krewnym kilka owoców jemioły do trumny, jako opłatę, która pozwoli nieżyjącym wyprawić się na inny, lepszy, spokojniejszy świat - kontynuuje ogrodnik.

Samo zbieranie jemioły, czyli zielonego kulistego krzewu, wyglądało oryginalnie. - Celtowie zbierali ją dwa razy do roku, na przełomie zimy i wiosny oraz gdy jesień przechodziła w zimę, jak teraz - kontynuuje nasz rozmówca. - Na trawie w sadzie rozkładali biały materiał i dopiero wchodzili na drzewo, na którym rosła jemioła. Potrząsali gałęzie i ona spadała. Jeśli nie spadła, ścinali jej gałązki specjalnymi, złotymi sierpami albo nożycami, ale wykonanymi ze szlachetnego metalu. Jemioła musiała spaść na biały materiał. Gdyby zleciała bezpośrednio na glebę, utraciłaby nieziemską moc.Ta nieziemska moc objawiała się m.in. w płodności. Wierzono, że dzięki niej małżonkowie mają liczne potomstwo. - Wiąże się z tym następna legenda, tym razem o młodym mężczyźnie - zaznacza Mikietyński. - Pewien młodzieniec, całując kobietę, zrywał owoce z krzaka rosnącego w pobliżu. Okazało się, że to owoce gwarantujące płodność. Do dzisiaj, właśnie jako jeden ze zwyczajów bożonarodzeniowych, ludzie całują się pod jemiołą zawieszoną pod sufitem. Chcą tym samym zapewnić sobie płodność w nadchodzącym roku, a więc planują powiększenie rodziny. Jemioła rozprzestrzenia się dzięki ptakom, zwanym jemiołuszkami. Te pojawiają się u nas w listopadzie (przylatują ze Skandynawii i Rosji), a zostają do marca. - To one oblatują drzewa, na których rośnie jemioła - mówi dalej nasz ekspert. - Zjadają z niej kulki, które potem częściowo trawią. To, co wydalają, ma postać tasiemek. Gdy taka tasiemka dotknie drzewa, zostaje ono skażone. Wkrótce jemioła się na nim pojawi.

- Posiada zielone liście i sama produkuje chlorofil, ale odżywia się, korzystając z soków rośliny-dawcy, na której rośnie i się rozwija - tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Jemioła rośnie m.in. na topolach, klonach, lipach, robinii akacjowej.

Mówi się o jemiole, że to roślina tajemnicza. - I do tego dwuznaczna - podkreśla ogrodnik. - Niektóre źródła podają, że do Europy przywędrowała ona z Anglii w XVIII wieku, a przecież legendy pochodzące z czasów starożytnych już wtedy wspominały o jemiole.

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.