To tutaj spoczął święty od pierogów

Czytaj dalej
Fot. Michal Gaciarz
Dominika Cich

To tutaj spoczął święty od pierogów

Dominika Cich

Bazylika Świętej Trójcy to pierwszy parafialny kościół w Krakowie. Wraz z braćmi w 1222 roku przybył tu św. Jacek. Jego grób stale przyciąga rzesze pielgrzymów.

Krakowski biskup Iwo Odrowąż sprowadził dominikanów z Bolonii w 1222 r. Na ich czele stał wówczas św. Jacek, który - według legendy - karmił biednych krakowian pierogami. Biskup oddał im częściowo drewniany, częściowo murowany kościół parafialny Św. Trójcy. Świątynię konsekrowano w marcu 1223 roku.

Kościół zbudowano w stylu gotyckim. To bazylika z trójnawowym korpusem, podłużnym chórem i rzędami kaplic po bokach. Od strony północnej przylegają do niej zabudowania klasztoru z charakterystycznym krużgankiem wokół wirydarza.

Do połowy XIX wieku jednym z dobrze rozpoznawalnych elementów świątyni była murowana wieża - dzwonnica, która stała wolno przed fasadą kościoła od strony ulicy Stolarskiej. Niestety, po wielkim pożarze miasta w 1850 r. zostały z niej tylko przepalone mury. Rozebrano je podczas odbudowy kościoła.

W trakcie pożaru ucierpiało także wnętrze. Runęło całe sklepienie. Prace renowacyjne trwały w latach 1850-1884. Kierował nimi Teofil Żebrowski, architekt. Po odbudowie kościół konsekrowano. Od roku 1957 roku posiada godność bazyliki mniejszej.

W świątyni, obok ołtarza głównego pochowany jest książę Leszek Czarny, który zmarł w 1288 r. W prezbiterium znajduje się także płyta nagrobna Filipa Kallimacha, którą wykonano według projektu Wita Stwosza.

Charakterystycznym elementem we wnętrzu świątyni są organy wybudowane w 1890 r. przez firmę Braci Rieger z Jägerndorfu jako opus 756. Instrument posiada aż trzydzieści głosów.

Każdy, kto odwiedza kościół ojców dominikanów, powinien dokładnie przyjrzeć się poszczególnym kaplicom. Po lewej stronie od głównego wejścia znajdują się kaplice:

Po przeciwnej stronie, idąc od prezbiterium, napotkamy kaplice: - Matki Bożej Różańcowej (jej wystrój pochodzi z XVIII i XIX wieku; w ołtarzu mieści się cudowny obraz Maryi, który według tradycji należał kiedyś do św. Stanisława Kostki),

Dominika Cich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.