Sławomir Bromboszcz

Trzebinia. Więźniowie mają pracę, bo zakład karny otworzył dla nich halę produkcyjną

Trzebinia. Więźniowie mają pracę, bo zakład karny otworzył dla nich halę produkcyjną
Sławomir Bromboszcz

Więźniowie z Zakładu Karnego w Trzebini coraz mniej są na garnuszku państwa. Stało się tak dzięki budowie nowoczesnej hali produkcyjnej, w której osadzeni znajdą zatrudnienie. Uroczyście otwarto ją w piątek.

93 proc. osób zdolnych do pracy odsiadujących wyrok w trzebińskim zakładzie karnym ma zatrudnienie, a ponad 50 proc. pracuje odpłatnie. To trzeci najlepszy wynik wśród polskich jednostek penitencjarnych. Nie pracują jedynie ci, których aktywizacja np. z uwagi na bardzo krótkie wyroki byłaby nieopłacalna.

Jest również taka grupa więźniów, którzy z różnych względów nie kwalifikują się do pracy poza zakładem karnym. Ci właśnie znajdą zatrudnienie w otwartej właśnie hali produkcyjnej.

- Otwarcie tej nowoczesnej hali to powód do dumy. Jej budowa została sfinansowana z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, czyli z pieniędzy wypracowanych przez samych osadzonych, a nie podatników - podkreślał Jacek Kitliński, dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Budowa hali rozpoczęła się w grudniu ub. roku. Jej powierzchnia to 600 metrów kwadratowych. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Robut” z Nowego Wiśnicza.

Zatrudnienie w nowej hali znajdzie ponad 30 skazanych. Początkowo planowana była tam produkcja mebli ogrodowych. W ostatniej chwili zmienił się jednak dzierżawca i produkowane będą tam niewielkie elementy metalowe wykorzystywane w branży motoryzacyjnej oraz rolniczej. Osadzeni będą wykonywać prace o charakterze ślusarskim.

- W piątek została podpisana umowa z dzierżawcą, hala zostanie mu przekazana za pięć dni - mówi Tomasz Wacławek, dyrektor Zakładu Karnego w Trzebini.

Czytaj więcej:

 • Więźniowie przebywający w trzebińskim zakładzie karnym mają również możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych.
 • Więzienne inwestycje
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.