Turyści stawiają na Toruń [interaktywny wykres]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ML)

Turyści stawiają na Toruń [interaktywny wykres]

(ML)

W ubiegłym roku w hotelach i pensjonatach zatrzymało się ponad 308 tys. gości.

- Takiego roku nie pamiętam, a pracuję w PTTK już od 27 lat - mówi Iwona Kuropatwa, kierownik Biura Obsługi Ruchu Turystycznego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu. Zainteresowanie turystów toruńskimi atrakcjami jest tak duże, że z trudem udaje się nam znaleźć chwilę na krótką rozmowę.

- O tej porze roku mamy szczególnie dużo wycieczek szkolnych. Największym powodzeniem wśród młodych turystów cieszy się pakiet, w którym przewidziano zwiedzanie Planetarium, muzeum piernika, obiad, plus oczywiście usługi przewodnickie - informuje Iwona Kuropatwa. - Żartujemy czasem, że przydałyby się w Toruniu jeszcze ze dwa Planetaria, bo zainteresowanie jest takie duże. Na szczęście mamy kilka piernikarni. Oprócz tego bardzo popularne są wśród turystów także Dom Kopernika, katedra świętych Janów z wejściem na wieżę i rejsy statkiem wycieczkowym po Wiśle, dla dorosłych także wieczorne.

O tym, że Toruń jest potęgą w branży turystycznej świadczą nie tylko tłumy zwiedzających na starówce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w ubiegłym roku z bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem skorzystało w sumie ponad milion osób.

Największą popularnością wśród naszych gości, którzy spędzili w Kujawsko-Pomorskiem przynajmniej jedną noc, cieszyły się Toruń i Bydgoszcz, a także znane uzdrowiska z naszego województwa: Ciechocinek oraz Inowrocław.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za ubiegły rok, obiekty turystyczne na Kujawach i Pomorzu dysponują 28 tysiącami miejsc noclegowych.Create bar charts

Całoroczny charakter ma 285 obiektów. Są wśród nich 164 obiekty hotelowe, 37 ośrodków wczasowych, 33 zakłady uzdrowiskowe, 16 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, 16 pól biwakowych i 4 kempingi.

Turyści najczęściej korzystają z noclegów w Toruniu - wybrało je aż 29,2 procent gości, podczas gdy na Bydgoszcz zdecydowało się 16,6 procent - oraz w powiatach aleksandrowskim (12,4 procent) i inowrocławskim (5,8 procent), ponieważ to na ich terenie leżą uzdrowiska Ciechocinek i Inowrocław.

Co dziesiąty turysta nocujący w regionie to gość pochodzący z zagranicy. Najliczniejszą grupą są Niemcy, potem mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch oraz Rosji.

Warto też polecić akcję „Konstelacja dobrych miejsc”. W weekendy Urząd Marszałkowski i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna zapraszają do odkrywania różnych najciekawszych zakątków regionu.

(ML)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.