Tym wynalazkiem odnajdą strażaków w płonącym budynku

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Romański
Joanna Maciejewska

Tym wynalazkiem odnajdą strażaków w płonącym budynku

Joanna Maciejewska

Dwóch naukowców z UMK stworzyło wynalazek, który pozwala odnaleźć strażaków podczas akcji ratunkowo-gaśniczych. Po niewielkich modyfikacjach może sprawdzić się w innych sytuacjach.

Dr Krzysztof Rykaczewski z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki i mgr Michał Meina z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, za swój wynalazek, skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych, zdobyli w marcu Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji.

Naukowcy nad systemem lokalizacji pracują od trzech lat. Konkurs był tylko pewnym etapem, ponieważ stworzony przez nich system nie był produkowany z myślą o konkursie.

- Od kilku lat współpracuję ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i tam postawili przed nami pewien problem, a my wymyśliliśmy urządzenie, które lokalizuje strażaka w czasie akcji w budynku i przekazuje informację do dowódcy akcji - wyjaśnia Michał Meina i dodaje, że nawigowanie w budynku np. za pomocą GPS mogłoby by być niemożliwe, ponieważ w czasie pożaru urządzenia takie mogą nie zadziałać. Ich wynalazek działa na innej zasadzie i nie komunikuje się z satelitami.

Jak działa wynalazek toruńskich naukowców? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.