Tymbark w latach 1772-1848, czyli rzecz o sukcesie, który zakończył się porażką

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Jacek Tomasz Lis

Tymbark w latach 1772-1848, czyli rzecz o sukcesie, który zakończył się porażką

Jacek Tomasz Lis

Miasto Tymbark wraz z przyległymi do niego wsiami: Jasna, Podłopień, Słopnice Królewskie a także Zamieście, Zawadka i przysiółek Góry zostały w 1772 roku oficjalnie włączone do Austrii. Wydarzenie to zmieniło nie tylko układ polityczny całej ziemi sądeckiej, gdyż te tereny znalazły się w granicach nowego państwa, ale również zmieniły stosunki społeczne.

Paradoksalnie wygrani byli chłopi, którym nowe władze zmniejszyły o dwa dni pańszczyznę, jaką ci musieli odrabiać na rzecz pana. Radości z tego faktu nie zmniejszył nawet podatek monarchiczny (tzw. rustykalny), który dodatkowo obciążał chłopów.

Tereny zagarnięte przez Austrię w trakcie pierwszego i trzeciego rozbioru były w większości terenami rolniczymi, stąd taki entuzjazm dużej części poddanych, którzy tak naprawdę do 1918 roku wśród Habsburgów dostrzegać będą „dobrego monarchę” mającego na uwadze dobro swoich włościan.

Chłopi wówczas zamieszkiwali nie tylko wieś, ale również mniejsze miasta i miasteczka, których charakter był na poły agrarny. Przykładem takiego ośrodka miejskiego jest właśnie Tymbark, który to jeszcze w 1812 roku nie mógł nawet poszczycić się burmistrzem!

Jak wylicza Łukasz Jewuła, autor monografii dotyczącej galicyjskich miast, administracją w Tymbarku zajmowali się: zarządca miasta pełniący jednocześnie rolę sędziego, kasjer posiadający również kompetencje rajcy miejskiego, kontroler dorabiający jako ławnik, rewizor policyjny, kancelista, nauczyciel szkoły trywialnej (szkoła podstawowa), sługa kancelarii i dwóch leśniczych.

Na przełomie XVIII i XIX wieku zaledwie 13,48 proc. właścicieli domów w Tymbarku parało się miejskimi zawodami takimi jak np. rzemiosło. Pocieszeniem dla wszystkich lokalnych patriotów niech będzie fakt, że Limanowa w tamtym czasie była w jeszcze bardziej „wioskowym” miastem.

Czytaj więcej:

 • Tymbark słynął w regionie z targów i jarmarków
 • Wygrana Limanowej i bolesna przegrana Tymbarku
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Tomasz Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.