Katarzyna Gajdosz-Krzak

Uczeń Elektryka wynalazł urządzenie, które pozwala za pomocą głosu sterować piecem

Wynalazek Dawida Liberdy wyświetla aktualne informacje i pozwala za pomocą głosu ustawiać temperaturę w piecu. Fot. Archiwum prywatne Wynalazek Dawida Liberdy wyświetla aktualne informacje i pozwala za pomocą głosu ustawiać temperaturę w piecu.
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Wynalazek Dawida Liberdy, ucznia sądeckiego Elektryka ma szansę podbić światowe rynki. Asystent domowy to urządzenie, dzięki któremu można głosem ustawiać poziom temperatury w domu, doceniono w konkursie Hackster.io w Stanach Zjednoczonych.

Wyświetlacz monitora oprawiony w drewnianą ramkę - tak wygląda urządzenie, które do tej pory przyniosło jego wynalazcy uznanie nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych. Dawid Liberda, uczeń Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, najlepszego technikum w kraju, został laureatem międzynarodowego konkursu organizowanego przez Hackster.io z siedzibą w USA.

- Hackster.io to platforma, na której ludzie z całego świata mogą zgłaszać swoje projekty. Od czasu do czasu organizuje też konkursy - wyjaśnia Dawid Liberda.

Uczeń z Nowego Sącza zaprezentował tam swoje urządzenie, które nazwał Walle-Home Assistant. Jego asystent domowy wyświetla wszystkie informacje, które są przydatne do organizacji dnia. Jest aktualna data, godzina, prognoza pogody czy sekcja newsów. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w kontrolery oświetlenia i centralnego ogrzewania. Dzięki nim, głosem można zapalać czy wyłączać światło, ale też piec gazowy i ustawiać jego temperaturę.

Czytaj więcej i dowiedz się jakie są dalsze plany Dawida oraz jakimi innymi sukcesami może pochwalić się jego szkoła. 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.