
W młodości był aktywnym działaczem socjalistycznym, a następnie znanym i cenionym w ekspertem z zakresu więziennictwa. Wybuch wojny we wrześniu 1939 roku rozpoczął dramat jego rodziny. Nie było mu dane doczekać końca konfliktu zbrojnego. Podobnie jak wielu innych przedstawicieli polskiej inteligencji padł ofiarą zbrodniczej polityki okupantów. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyło się spotkanie poświęcone Zygmuntowi Bugajskiemu.
Młody PPS-owiec
Zygmunt Bugajski przyszedł na świat w Dąbrowie Górniczej w 1887 roku. Pierwsze nauki pobierał jednak w Pińczowie w ówczesnej guberni kieleckiej. – O tym okresie w jego życiu wiemy niestety niewiele. Wynika to przede wszystkim z braku dokumentów. Jedyne co możemy stwierdzić, to fakt, że spędził w tej miejscowości około trzech lat, by przygotować się do kolejnego etapu edukacji – wyjaśnił doktor Kułan.
O jego wszechstronnej działalności społecznej, zawodowej oraz naukowej opowiadał doktor Bartosz Kułan, autor biografii zapomnianego dziś prawnika i znawcy systemu więziennictwa. Dowiedz się wszystkiego z tego artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień