Ukraina chce się u nas uczyć gospodarki

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Ukraina chce się u nas uczyć gospodarki

Mateusz Mazur

Dzisiaj nasi wschodni sąsiedzi mają zjawić się w Bydgoszczy. -Jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej - mówi Rafał Bruski

- Chcemy, jako miasto pokazać, jakie problemy mieliśmy w dziedzinie gospodarki komunalnej i jak je rozwiązaliśmy. To ważne kwestie związane z odpadami, gospodarką wodną i transportem publicznym - zapowiada forum polsko-ukraińskie w Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent miasta. Jutro i w czwartek potrwa specjalna konferencja, podczas której samorządowcy pochwalą się najnowszymi inwestycjami, które przyczyniły się do naszego rozwoju (między innymi spalarnią śmieci, tramwajem do Fordonu i Inteligentnym Systemem Transportowym). - Jako miasto jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej. Chcemy pokazać Ukraińcom efekty naszej pracy, nieco pochwalić się i pomóc im w przygotowaniach do ich większych projektów - dodaje Rafał Bruski.

W naszym mieście zjawią się merowie, parlamentarzyści oraz samorządowcy z Ukrainy. W sumie około 40 osób. Podczas pierwszego dnia odbędą się prezentacje i wykłady a w drugim wizyty studyjne. Zaplanowano np. przejazd na końcową pętlę tramwajową Łoskoń, zwiedzanie Pesy i odwiedziny w Centrum Sterowania Ruchem.

- Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy sami przygotowywaliśmy inwestycje w zakresie ochrony środowiska również jeździliśmy na zachód i pytaliśmy o przygotowania do takich projektów. Teraz mamy okazję podzielić się swoim doświadczeniem. Mamy nowoczesne systemy wodno-ściekowe, a bydgoskie wodociągi są jednymi z najlepszych w kraju - uważa Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK. Przypomina on także, że jeszcze niedawno nasz system wodno-ściekowy nie był w najlepszym stanie, ale przeprowadzone inwestycje doprowadziły do jego rozwoju.

Jednym z głównych organizatorów spotkania jest spółka ProNatura, która zajmuje się bydgoską spalarnią. - Mamy najnowocześniejszy system przekształcania odpadów, dzięki któremu jesteśmy liderem w skali kraju - mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.