Julia Kalęba

Uraz akustyczny, czyli choroba zawodowa, na którą cierpi wielu Polaków

Najczęstszymi objawami urazu akustycznego są szumy uszne Najczęstszymi objawami urazu akustycznego są szumy uszne
Julia Kalęba

Hałas to dźwięk o nadmiernym natężeniu akustycznym. Jeśli przebywamy w nim za długo, może być szkodliwy dla zdrowia

Mówi się, że uraz akustyczny to najczęstsza choroba zawodowa Polaków. Długotrwałe przebywanie w hałasie, w pobliżu maszyn zakładowych w miejscu pracy czy wśród dźwięków klaksonów samochodowych, może trwale uszkodzić słuch.

Za duży hałas

Ucho nie tylko nie lubi nagłych bodźców dźwiękowych, ale też długotrwałych, uciążliwych. Osoby mieszkające w pobliżu lotniska są wciąż narażane na pewien szum, który po długim czasie staje się dla uszu męczący. Przeszkadza nam też, gdy obok nas przejedzie samochód na sygnale. Nie męczymy się, gdy taki hałas pojawia się jednorazowo. Za to nadmierne narażenie na hałas (o natężeniu ok. 80-100 dB) powoduje uszkodzenie komórek słuchowych, które może prowadzić do urazu akustycznego.

Problem polega więc na uszkodzeniu struktur ucha wewnętrznego w wyniku zadziałania dźwięku o wysokim natężeniu. Może zaistnieć przez pojedyncze narażenie na bardzo głośny bodziec dźwiękowy, na przykład w sytuacji wystrzału lub wybuchu, albo być skutkiem długotrwałego narażania się na hałas.

Uszkodzone komórki

Dźwięk, który dociera do naszego ucha, wprawia w drgania błonę bębenkową i idzie dalej, do ślimaka, gdzie znajdują się komórki słuchowe. Przed uszkodzeniem błony i komórek zabezpieczają nas dwa mięśnie ucha środkowego, które przy swoim skurczu doprowadzają do usztywnienia układu - konsekwencją tego jest to, że do błony bębenkowej docierają słabsze drgania. Jeśli ten układ zabezpieczający działa sprawnie, możemy uodpornić się na hałas i nie będzie on dla nas groźny.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 •  Jak rozpoznać problem?
 • Jakie jest skuteczne leczenie?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.