Urządzili kolejne mieszkanie. To lekcja odpowiedzialności

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Agnieszka Romanowicz

Urządzili kolejne mieszkanie. To lekcja odpowiedzialności

Agnieszka Romanowicz

Projekt uczący samodzielności dzieci z domu dziecka sprawdził się w Bąkowie, dlatego będzie rozwijany. Powstaje nowa placówka.

Nowa, czyli Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza numer 3. Mieścić się ona będzie w głównym budynku Domu Dziecka w Bąkowie. Placówka nr 2 znajduje się po sąsiedzku.

To mieszkania, w których młodzież uczy się samodzielności. Z pomocą wychowawców gospodarują pieniędzmi, gotują, sprzątają, remontują wnętrza.

Pierwsze, samodzielne mieszkanie zostało oddane do użytku w lutym 2013 roku. Projekt spełnił pokładane w nim nadzieje.

- Ujawnił wiele talentów: cukierniczy, budowlany, motoryzacyjny. Po półtora roku życia w grupie wypracowaliśmy w niej naturalny podział obowiązków, wynikający z predyspozycji mieszkańców. Jak w rodzinie - mówi Michał Bucki, wychowawca.

- Dzięki temu młodzież uczy się samodzielności i odpowiedzialności za swoje decyzje - uzupełnia Violetta Antkowska, dyrektor Domu Dziecka w Bąkowie.

- Inspirujemy pewne działania, naprzykład teraz szykujemy się dokupna maszyny doszycia. Niewykluczone, że ktoś odnajdzie w sobie zacięcie dokrawiectwa i wkrótce wszyscy będziemy doskonale wystylizowani - żartuje pan Michał.

Do placówki nr 3 trafi 10 wychowanków powyżej 12 roku życia, o których wiadomo, że dobrze się ze sobą dogadują. Młodzież będzie pod opieką wychowawcy, także w nocy. Podobnie, jak mieszkańcy placówki nr 2, zaangażowali się urządzanie wnętrz, które przez najbliższe lata zastąpią im rodzinny dom.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.