Uśmiech systemożercy

Czytaj dalej
Wojciech Kulig

Uśmiech systemożercy

Wojciech Kulig

Programowali, drukowali, bawili się. Szkoła w Starym Jarosławiu to wyjątkowe miejsce w skali kraju.

Warsztaty informatyczne, zajęcia ze sztuki filmowej, czy foto-budka - to tylko część z wydarzeń, które miały miejsce podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Maratonu Informatycznego, którego pomysłodawcą jest Krzysztof Fortuna.

14-godzinny maraton zorganizowano w wyjątkowym miejscu, bo w Zespole Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu (gm. Darłowo), który jako jedyny w Polsce ma swoje kino. W tym roku w warsztatach wzięło udział 120 uczniów z całego kraju, m.in. z woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

- Wiele osób wybrało uczestnictwo w warsztatach. Uczniowie z wielką chęcią wzięli też udział w szkoleniach filmowych organizowanych przez Filmotekę Narodową z Warszawy, a także w kursach związanych z fotografią, czy programowaniem - mówi Krzysztof Fortuna, pomysłodawca i organizator Maratonu Informatycznego.

Uczniowie, podzieleni na 15-osobowe grupy wzięli udział m.in. w warsztatach z programowania 3D i drukowania 3D, technologii Apple w edukacji oraz w zabawie z „Magicznym Dywanem”. - Gry podłogowe to taka ciekawostka dla naszych uczestników. Jestem po rozmowach z firmą, która produkuje monitory wyświetlające grafikę na podłodze. Jeden z magicznych dywanów zostanie u nas na stałe w ramach działań reklamowo-pokazowych - zapewnia Krzysztof Fortuna.

Celem imprezy jest umożliwienie uczniom kontaktu z najnowszą technologią, a także rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Organizator informuje, że Noc Systemożerców to również wspólne odkrywanie talentów, a przy okazji promocja gminy Darłowo i powiatu sławieńskiego. Krzysztof Fortuna ma też plany na przyszłość. Chce w szkole stworzyć kolejne ciekawe miejsce. - Jesteśmy w trakcie rozmów z firmą Mentor ze Szczecina. Chcemy zdobyć pieniądze na to, żebyśmy mogli być pierwszą szkołą w Polsce, która stworzy własne studio filmowe - informuje i dodaje, że w przyszłym roku do udziału w wydarzeniu dołączy Politechnika Koszalińska. Pojawią się roboty ze sterowanymi ramionami, a także kamera szybkościowa, dzięki której będziemy mogli nagrywać upadającą na podłogę kroplę wody.

Oprócz samych warsztatów dla uczniów odbył się także panel, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych firm informatycznych z całej Polski, a także lokalni samorządowcy. Na zakończenie całonocnego maratonu każdy z uczestników otrzymał dyplom. Rozlosowane zostały także nagrody i upominki, które ufundowały firmy i instytucje biorące udział w wydarzeniu.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.