Uwięzionego na Dunajcu psiaka uratowali strażacy

Czytaj dalej
Fot. OSP Zakliczyn
Robert Gąsiorek

Uwięzionego na Dunajcu psiaka uratowali strażacy

Robert Gąsiorek

Strażacy z Zakliczyna ruszyli z pomocą psu, który spadł z wysokiego klifu koło mostu na rzece. Osłabionego zwierzaka owinęli strażackim kombinezonem i dostarczyli na brzeg w łodzi.

Druhowie z Zakliczyna ratując Dianę pokazali, że z dużym zaangażowaniem i poświęceniem podchodzą do każdej akcji. Dzięki nim 20-letnia suka przeżyła i wróciła cały do swojej właścicielki.

- Jestem ogromnie wdzięczna strażakom za to, co zrobili. Bardzo martwiłam się o Dianę - przyznaje Elżbieta Pach, właścicielka uratowanego zwierzaka.

Szybkie działanie

Środa. 9 sierpnia. Około godz. 11.30. Jedna z mieszkanek Zakliczyna płynie kajakiem po Dunajcu w pobliżu mostu na rzece. W pewnym momencie jej uwagę zwraca coś przy pobliskiej skarpie. Podpływa bliżej. Wtedy okazuje się, że na klifie leży zwierzę. Wygląda na osłabione i bardzo wyczerpane.

Kobieta bez zastanowienia dzwoni po straż pożarną. Po jej telefonie dyżurny z Komendy Miejskiej PSP w Tarnowi od razu zadysponował do akcji ratowniczej druhów z jednostki OSP Zakliczyn.

Sześciu strażaków ochotników w kilka minut stawiło się w miejscowej remizie i wyruszyło w rejon Dunajca.

- Podjechaliśmy we wskazane miejsce - pod most. Zwierzak znajdował na brzegu przy czterometrowej skarpie. Nie był w stanie sam się na nią wdrapać. Rozważaliśmy przez chwilę wydostanie go przy użyciu sprzętu do wspinaczki. Było to jednak ryzykowne, bo nie wiadomo było, jak się zachowa gdy będzie wyciągane do góry. Rozsądniej było więc zabrać je na łódź - mówi Michał Wojtas, który kierował akcją druhów z Zakliczyna.

Spadła z klifu

Do skarpy podpłynęło trzech strażaków. Wykorzystali jeden z kombinezonów strażackich aby nim otulić sukę.

- Była wyraźnie wycieńczona. Prawdopodobnie spadła z tej skarpy i nie wiadomo, ile przebywała na słońcu - zaznacza Wojtas. Zwierzak był nadzwyczaj spokojny i nie sprawiał problemu strażakom, którzy mu pomagali. Ci ostrożnie przenieśli go do łodzi i przewieźli na brzeg, a następnie do Zakładu Usług Komunalnych w Zakliczynie. Tam czekał na niego już weterynarz.

- Otrzymał kroplówkę i miał zapewnioną stałą opiekę - zaznacza Tadeusz Bukry, kierownik ZUK w Zakliczynie. Kilka godzin po akcji odwiedzili go też strażacy z Zakliczyna, którzy przynieśli mu smakołyki.

Diana została wciągnięta na łódź strażacką i bezpiecznie przetransportowana na brzeg Dunajca
OSP Zakliczyn Diana została wciągnięta na łódź strażacką i bezpiecznie przetransportowana na brzeg Dunajca

Wróciła do domu

Na portalach społecznościowych pojawiła się informacja na temat znalezionego czworonoga. Właśnie dzięki ogłoszeniu już na drugi dzień po owczarka colie zgłosiła się jego właścicielka. Kobieta jest mieszkanką Zakliczyna. Okazało się, że „Diana”, a tak wabi się suka, zaginęła jej dwa dni wcześniej.

- Szukaliśmy jej całą rodziną. Nigdy nie przypuszczałam, że oddali się aż tak daleko, bo pod Dunajec - zaznacza Elżbieta Pach. - To już stara suka. Mamy ją od szczeniaka. Jestem do niej bardzo przywiązana i nigdy bym jej krzywdy nie zrobiła - przekonuje.

Kobieta zadzwoniła już do strażaków z podziękowaniami, że uratowali Dianę. Ta czuje się coraz lepiej. Otrzymuje teraz karmę witaminową. Jej właścicielka jest też w stałym kontakcie z weterynarzem.

Robert Gąsiorek

Pracuję w redakcji Gazety Krakowskiej i portalu tarnow.naszemiasto.pl. Moją ulubioną tematyką są sprawy kryminalne. Chętnie pochylam się również nad interwencjami Czytelników. Z aparatem w dłoni nierzadko można mnie spotkać na imprezach odbywających się w regionie. Po godzinach pracy jestem wielkim fanem piłki nożnej oraz miłośnikiem seriali, zwłaszcza kryminalnych. Ten ulubiony to „Gomorra”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.