W CWZS Zawisza z optymizmem wchodzą w rok igrzysk

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Tomasz [email protected]

W CWZS Zawisza z optymizmem wchodzą w rok igrzysk

Tomasz [email protected]

To był udany czas dla regionalnej lekkoatletyki oraz CWZS Zawisza Bydgoszcz. Mamy najlepszy klub w Polsce szkolący młodzież i wiodący lekkoatletyczny związek w kraju.

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań. Tak było w CWZS Zawisza oraz w Kujawsko-Pomorskim Związku Lekkiej Atletyki.

Choć założenie regionalnego związku lekkoatletycznego w Bydgoszczy datuje się na 6 kwietnia 1925 roku, to obchody 90-lecia KPZLA przypadły na ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem. Gala zgromadziła znamienitych gości, w tym wielu byłych olimpijczyków z najstarszym na Kujawach i Pomorzu, 87-letnim Alfonsem Niklasem.

Minutą ciszy uczczono pamięć działaczy, którzy odeszli w minionym 5-leciu (K-PZLA celebruje jubileusze co 5 lat), w tym m.in. długoletniego prezesa związku Edmunda Mileckiego, Michała Joachimowskiego czy Jana Jaskólskiego.

Prezentację osiągnięć lat 2011/15 i planów na najbliższy czas (m.in. Mityng Copernicus Cup w hali w Toruniu, Europejski Festiwal Lekkoatletyczny czy Mistrzostwa Europy do lat 23 w 2017 na stadionie w Bydgoszczy) przeprowadził Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA. Nie zabrakło odznaczeń od PZLA (brązowe, srebrne i złote odznaki), czy wyróżnień marszałka województwa.

Prezes KPZLA odebrał, przyznany związkowi przez prezydenta Rafała Bruskiego, Medal Prezydenta Miasta.

Przed związkiem kolejne wyzwania, jak organizacja wielu imprez, a być może dojdzie jeszcze jedna, najbardziej nobilitująca - na początku roku Rada IAAF wybierze gospodarza mistrzostw świata juniorów 2016. Bydgoszcz nie jest bez szans w konkurencji z Indiami, bo australijskie Perth wycofało się z rywalizacji.

- To był bardzo udany rok dla CWZS Zawisza - mówił wiceprezes Sebastian Chmara. - Obok medali mistrzostw świata, kwalifikacji olimpijskich, czwarty raz z rzędu jesteśmy najlepszym klubem w kraju. W tym roku mija 10 lat od założenia Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza. Pamiętam, jak odetchnęliśmy z ulgą, kiedy po wielu perturbacjach w 2005 roku pierwszy rok działalności udało nam się zbilansować na plusie. Dziś jesteśmy prężnym związkiem, który tworzy 9 stowarzyszeń oraz spółka piłkarska. Wszystkie dostosowały się do nowych warunków i osiągają sukcesy w kraju, Europie i na świecie.

O ile w poprzednich latach przewaga Zawiszy nad drugim Śląskiem Wrocław była niewielka, w tym roku bydgoszczanie wygrali zdecydowanie (ponad 500 punktów).

- Cieszymy się z medali seniorów z wielkich imprez: lekkoatlety Pawła Wojciechowskiego, kajakarza górskiego Mateusza Polaczyka, sztangistki Aleksandry Klejnowskiej-Krzywańskiej, strzelczyni Klaudii Breś, ale też z sukcesów młodzieży, która zdobywała medale na ME i MŚ m.in.: pięściarza Eryka Apresyana, kajakarek Dominiki Włodarczyk i Aleksandry Górnej, lekkoatletek Zuzanny Kanieckiej i Kamili Przybyły - mówił Chmara.

Eryk Apresyan przegrał w Sankt Petersburgu jednogłośnie na punkty z Rosjaninem Edgarem Tcambowem w półfinale wagi 66 kg mistrzostw świata juniorów w
KPZLA Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA (z prawej) wręcza nagrodę Robertowi Malinowskiemu, prezydentowi Grudziądza.

Podczas uroczystości nagrodzono i uhonorowano najbardziej zasłużonych sportowców, trenerów, działaczy, władze samorządowe, współpracujące firmy czy sponsorów. Wręczono również złote, srebrne i brązowe honorowe odznaki. Najwyższą złotą, trzecią w historii CWZS otrzymał kończący pracę trener lekkiej atletyki Stanisław Olczyk.

Co roku miasto, które jest właścicielem obiektu, stara się wzbogacić bazę Zawiszy. W tym roku oddano do użytku korty tenisowe. W przyszłym roku planowana jest modernizacja krytej bieżni i wymiana tartanu na bocznym boisku. Inwestycje te są przygotowywane także pod kątem młodzieżowych mistrzostw Europy U-23.

Podczas gali uhonorowano organizatorów najlepszej imprezy masowej organizowanej na obiektach CWZS. Zdaniem internautów były to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Triathlonie (Ironmen). Nagrodę odebrali: Robert Stępniak i Zbigniew Grześ.

- Przyszły rok zapowiada się również bogato i emocjonu-jąco. Odbędą się igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie mamy nadzieję, że będziemy licznie reprezentowani oraz obchody jubileuszu 70-lecia Zawiszy - mówił Chmara.

Minutą ciszy uczcono grono wspaniałych sportowców, trenerów, działaczy oraz pracowników Zawiszy, których w tym roku na zawsze pożegnaliśmy: Edmund Milecki, Stanisław Dębiński, Benedykt Grobelny, Andrzej Jasiński, Edmund Jopek, Leszek Leiss, Benedykt Michałowski, Ryszard Marchlik, Zdzisław Niemczyk, Mariusz Walenciak.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.