W Gorzowie trwa zbieranie pomysłów do budżetu obywatelskiego
We wtorek 1 marca w bibliotece będzie można powiedzieć, na co chcemy wydać ponad 800 tys. zł.
- Gdy będzie tutaj płotek, to przynajmniej zwierzęta nie będą wchodzić i się załatwiać. Od razu będzie czyściej - mówi Michał Kurpiel. W poniedziałek, 29 lutego przed południem spotkaliśmy go w Parku Róż na spacerze z 3-letnim synem Nikodemem. Za kilkanaście miesięcy znajdujący się tu plac zabaw może zmienić się nie do poznania. I może to się stać dzięki samym mieszkańcom!
Właśnie zakończyły się rejonowe spotkania z gorzowianami, którzy zgłaszali propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Jedną z nich jest właśnie modernizacja placu zabaw w Parku Róż. Mieszkańcy śródmieścia, którzy zgłosili ten pomysł, chcą, aby oprócz nowych huśtawek i zjeżdżalni plac zyskał też ogrodzenie, a psom, które załatwiają się na piasku, zrobić po prostu wybieg. A czego chcą gorzowianie z innych dzielnic?
W sumie zgłoszono już 67 pomysłów do zrobienia w ośmiu rejonach
Mieszkańcy Zakanala chcą stworzenia miejsc wypoczynku dla kilku pokoleń. Na placu między Kobylogórską i Krótką chcą strefy rekreacji, a przy ul. Strażackiej placu zabaw. Z kolei gorzowianie z os. Staszica chcą małpiego gaju w parku Słowiańskim, a teren przy ul. Dunikowskiego proponują zagospodarować na skwer.
O zieleni marzą też mieszkańcy Zawarcia
- Chcą nasadzenia drzew, klombów, jasnego wyznaczenia miejsc postojowych oraz koszy ulicznych - wylicza Anna Zaleska z biura konsultacji społecznych. Podobnie mieszkańcy Wieprzyc i os. Słonecznego. Chcą zagospodarowania skrzyżowania ul. Dobrej i Kostrzyńskiej. Na Manhattanie domagają się m.in. modernizacji przejść dla pieszych przy ul. Obrońców Pokoju, na Piaskach - parkingów, a na Górczynie i Dolinkach - budowy ścieżki rowerowej m.in. na ul. Walczaka.
816 tysięcy złotych jest w budżecie obywatelskim na przyszły rok na tzw. zadania ogólnomiejskie.
Macie jeszcze jakieś pomysły? Do 18 marca możecie zgłaszać je na formularzach (do pobrania ze strony miasta). No a dziś możecie przyjść do biblioteki wojewódzkiej na rogu ul. Kosynierów Gdyńskich i Sikorskiego, gdzie rozpocznie się spotkanie dotyczące pomysłów ogólnomiejskich. - Niektórzy mieszkańcy już zapowiedzieli przyjście ze swoimi pomysłami. Zgłaszają zorganizowanie kina letniego, letnich animacji czy budowę skateparku - mówi Zalewska. Początek spotkania zaplanowano na 17.00.
Na spotkanie przyjść można z dwoma rodzajami pomysłów: tzw. twardymi, do których zalicza się np. inwestycje, oraz miękkimi - to np. wydarzenie kulturalne.
To już ostatni dzwonek. Nie tylko dla szkół
Zwycięskie pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
- By zgłosić pomysł do przyszłorocznego budżetu, trzeba się pospieszyć. Przez cały luty urzędnicy zbierali na spotkaniach z mieszkańcami pomysły do realizacji w ośmiu częściach miasta. Wciąż można jeszcze zgłaszać pomysły na formularzach.
- Poprzednie budżety obywatelskie zdominowały pomysły związane ze szkołami. Teraz ma być inaczej. Na oświatę powstała osobna kategoria. Pomysły z nią związane będzie można zgłosić we wtorek 8 marca o 17.00 w bibliotece wojewódzkiej.
- Pomysły ze spotkań i z formularzy zostaną zweryfikowane. Urzędnicy sprawdzą m.in. to, czy nie przekraczają budżetu dla poszczególnych rejonów (w każdym z nich nie można wydać więcej niż 306 tys. zł).
- Ostateczna lista wniosków powinna być znana pod koniec maja. Urzędnicy chcą, aby głosowanie odbyło się w czerwcu. Projekty mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.