W Grudziądzu bezrobocie spada, ale jest inny problem: brakuje fachowców

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

W Grudziądzu bezrobocie spada, ale jest inny problem: brakuje fachowców

Aleksandra Pasis

Stopa bezrobocia w Grudziądzu po latach spadła do wartości jednocyfrowej. I kształtuje się na poziomie ponad 9 proc. Choć taka tendencja cieszy urzędników, to zaczyna się pojawiać inny problem. Jaki?

Tomasz Groszewski z Urzędu Pracy w Grudziądzu wyjaśnia: - Malejąca stopa bezrobocia niesie ze sobą inny ważny problem. Wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych zaczyna brakować fachowców, którzy chcą iść do pracy. Większość bezrobotnych to osoby, które tak naprawdę nie chcą podejmować legalnego zatrudnienia i to pracodawcy zaczynają mieć poważny problem z zaspokojeniem swoich potrzeb kadrowych.

Lokalni pracodawcy, by uzupełniać deficyty pracowników, coraz częściej decydują się na zatrudnianie obcokrajowców. Głównie Ukraińców. 

O rynku pracy w Grudziądzu czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.