W Grudziądzu coraz częściej ofiarami przemocy są seniorzy

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne
Aleksandra Pasis

W Grudziądzu coraz częściej ofiarami przemocy są seniorzy

Aleksandra Pasis

- Sprawcami tych czynów są zwykle dorosłe dzieci seniorów - dzieli się spostrzeżeniami Jolanta Zarębska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Często nie pracują i są uzależnieni. Takie zjawisko - jak wynika z doświadczeń służb - od niedawna jest bardziej widoczne w Grudziądzu.

- W przypadkach gdy ofiarami przemocy są osoby starsze, problemem jest odizolowanie ich od sprawców, gdyż często mieszkają razem - mówi dyrektor Zarębska. - Staramy się w takich sytuacjach przyznawać usługi opiekuńcze, by nasz pracownik pojawiał się w domach i monitorował sytuację. Zawiadamiamy prokuraturę, która może wydać nakaz opuszczenia mieszkania. Są to trudne sprawy.
Tematem przemocy w rodzinie zajęła się podczas ostatniego spotkania komisja zdrowia, spraw społecznych i rodziny Rady Miejskiej Grudziądza.

Najczęściej Policja zakłada Niebieskie Karty

Skalę zjawiska w naszym mieście oddają statystyki dotyczące m.in. liczby zakładanych Niebieskich Kart, czyli dokumentów, które sygnalizują, że w konkretnej rodzinie istnieje uzasadnione podejrzenie przemocy.

Z danych wynika, że zdecydowanie najwięcej takich formularzy sporządza policja. To przede wszystkim funkcjonariusze są wzywani do interwencji domowych gdzie dochodzi do różnych form przemocy w stosunku zarówno do współmałżonków, jak i dzieci oraz seniorów.

Do połowy 2018 roku prowadzono 134 postępowania w ramach założonych Niebieskich Kart. Analogicznie w tym samym okresie (pierwsze półrocze) w 2017 roku było ich 128.

Drugą instytucją co, do liczby zakładanych Niebieskich Kart, jest MOPR. Wszystkie formularze trafiają do tzw. zespołu interdyscyplinarnego, który składa się z przedstawicieli służb oraz specjalistów z zakresu m.in. prawa i psychologów. Do jego zadań należy m.in. wypracowanie wsparcia dla konkretnej rodziny zarówno dla pokrzywdzonych jak i sprawców oraz realizowanie tego planu.

Efekty takich działań? - Z naszych obserwacji wynika, że osoby doznające krzywdy częściej wzywają policję w sytuacji zagrożenia lub decydują się na skorzystanie z bezpiecznego schronienia - podkreślają pracownicy MOPR-u.

Z kolei sprawcy przemocy w wyniku pracy ze specjalistami m.in. podejmują leczenie odwykowe. W tym półroczu udało się do tego zmotywować 28 osób. W tym samym czasie 11 oprawców musiało decyzją prokuratora opuścić mieszkanie, a w 9 przypadkach zastosowano zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Ofiary agresji to zwykle kobiety

- Liczba interwencji domowych z roku na rok wzrasta - przyznają urzędnicy. - Sprawcami przemocy w rodzinie są głównie mężczyźni, a ofiarami w przeważającej części kobiety.

W 2017 roku łączna liczba ofiar przemocy sięgała 281 z czego 242 to kobiety, 23 to mężczyźni, a 16 to dzieci.
Dramaty w domach, w których dochodzi do agresji rozgrywają się głównie tam, gdzie leje się alkohol. - Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że przemoc występuje też w tak zwanych normalnych domach - zaznacza Jolanta Zarębska.
Z danych policji wynika, że dominującą formą przemocy jest agresja psychiczna. W 2017 roku zanotowano ją w 271 przypadkach. W 230 zdarzeniach była to przemoc fizyczna, a w dziewięciu seksualna.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.