W Grudziądzu przybywa seniorów potrzebujących opieki

Czytaj dalej
Fot. Freeimages.com
Aleksandra Pasis

W Grudziądzu przybywa seniorów potrzebujących opieki

Aleksandra Pasis

- Zajmujemy się 240. chorymi - mówi Hanna Gmińska z PCK w Grudziądzu.

Starszym i schorowanym mieszkańcom Grudziądza pomagają siostry PCK. Wspierają ich w czynnościach pielęgnacyjnych i w pracach domowych. Robią zakupy.

W naszym mieście, podobnie jak w całym kraju, rośnie liczba seniorów potrzebujących opieki wykwalifikowanej kadry. - Społeczeństwo starzeje się. Młodzi wyjeżdżają i dziadkami nie ma kto się zajmować - dzieli się spostrzeżeniami Hanna Gmińska, koordynatorka punktu opieki nad chorym w domu działającym przy grudziądzkim oddziale PCK. - W Grudziądzu z roku na rok przybywa nam podopiecznych.

Więcej podopiecznych, więcej godzin pracy

Cały czas rośnie też zapotrzebowanie na kadrę - siostry PCK.

- W tej chwili zatrudniamy 120 osób - mówi Hanna Gmińska. - Większość pracuje na pełnych etatach.

Z początkiem 2017 roku wzrosła stawka wynagrodzenia dla opiekunów. Wynosi ona teraz 13 zł za godzinę pracy. W związku z tym, że chorych przybywa, a tym samym rośnie liczba godzin pracy, jest potrzeba zwiększenia puli na wypłaty dla sióstr PCK. Dlatego w budżecie miasta trzeba wygospodarować dodatkowe 55,3 tys. zł na ten cel. Na najbliższej sesji radni będą podejmowali decyzję o zmianach w budżecie, uwzględniających m.in. zwiększenie wydatków na realizację usług opiekuńczych.

O to, by opiekunka pomagała seniorowi, można ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. Tutaj trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty. Chorego bądź samotnego odwiedza następnie pracownik socjalny, by ustalić jakie są potrzeby. Seniorzy mogą ubiegać się też o dofinansowanie usług opiekuńczych. Uzależnione jest to od dochodów jakie ma osoba ubiegająca się o przydzielenie siostry PCK. Pełna odpłatność za roboczo-godzinę wynosi 17,8 zł.

Można także ominąć całą procedurę związaną z urzędnikami. Wystarczy udać się do punktu opieki nad chorym mieszczącym się w siedzibie PCK przy ul. Dąbrowskiego i wypełnić formularz. - W takim przypadku jednak usługi siostry PCK będą wykonywane w pełnej odpłatności niezależnie od dochodów chorego - wyjaśnia Hanna Gmińska. - I wtedy stawka wynosi 18 zł za godzinę.

Wykwalifikowana kadra opiekunów

Siostry PCK pracują - w zależności od zapotrzebowania - także w weekendy. To osoby z odpowiednimi kwalifikacjami: opiekuni osób starszych, opiekunki środowiskowe bądź opiekuni osób niepełnosprawnych. - Dbamy o to, aby kadra posiadała odpowiednie umiejętności, by opiekować się seniorami - podkreśla Hanna Gmińska.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.