Aleksandra Pasis

W Grudziądzu szarżowali. Posypały się mandaty. Zwolnili

W Grudziądzu szarżowali. Posypały się mandaty. Zwolnili
Aleksandra Pasis

Patrole i kontrole prędkości na wysokości ul. Śniadeckich 50-52 oraz Konstytucji 3 Maja - to odpowiedź policji na sygnały mieszkańców okolicy przekazane przez internetową mapę zagrożeń bezpieczeństwa.

Ludzie zaznaczali, że kierowcy notorycznie za mocno wciskają tam gaz. Jak się okazało, działania funkcjonariuszy przyniosły pożądany rezultat. - Zgłoszenia potwierdziły się, dlatego podjęliśmy kroki, by wyeliminować zagrożenia - podkreśla st. asp. Robert Szablewski z grudziądzkiej komendy policji. - Kierowcy zwolnili w tych miejscach.

Opcja: próg spowolni ruch

Właśnie mija rok odkąd mieszkańcy Grudziądza i powiatu mogą niepokojące zjawiska i łamanie prawa sygnalizować za pomocą internetowej platformy działającej na portalu policji. Dotychczas naniesiono ponad tysiąc zgłoszeń.

Te, które funkcjonariusze potwierdzają, są eliminowane. Oprócz wspomnianego notorycznego przekraczania dozwolonej prędkości na tzw. „obwodnicy” Strzemięcina i Dębowego Wzgórza, policjanci po sygnałach na e-mapie wystąpili też do gm. Grudziądz o rozważenie zamontowania progów spowalniających w miejscowości Mokre. - Chodzi o drogę osiedlową niedaleko szkoły - wyjaśnia st. asp. Szablewski.

- Jesteśmy jak najbardziej za tym rozwiązaniem. Tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci - podkreśla Andrzej Rodziewicz, wójt gm. Grudziądz.

Mieszkańcy wskazują też miejsca, w których brakuje znaków drogowych. Mundurowi zapewniają, że reagują na takie sygnały i wysyłają monity do zarządców jezdni, by uzupełniali oznakowanie. - Sporo zgłoszeń dotyczy też nieprawidłowego parkowania - zauważa Robert Szablewski. - Większość jednak nie potwierdza się.

Dzikie wysypiska

Oprócz sygnałów dotyczących nagannych zachowań kierowców i infrastruktury drogowej, mieszkańcy w ostatnim czasie wskazali też m.in. trzy dzikie wysypiska śmieci. Po interwencji policjantów, zniknęły. - Zgłoszeń jest coraz mniej. Wynika to z tego, że większość problemów została wyeliminowana - podkreśla Robert Szablewski, p.o. oficera prasowego policji.

By skorzystać z platformy policyjnej należy wejść na stronę www.grudziadz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl, a następnie w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.